Francuska državna tvrtka za nuklearno gorivo Orano odabrala je Oak Ridge u američkoj državi Tennessee kao preferirano mjesto za izgradnju više milijardi dolara vrijednog američkog postrojenja za obogaćivanje urana, rekli su u srijedu dužnosnici Tennesseeja i Orana.
Ovaj potez dolazi nekoliko mjeseci nakon što je administracija predsjednika Joea Bidena potpisala zakon kojim bi se konačno okončala ovisnost o Rusiji, najvećem svjetskom dobavljaču obogaćenog urana. Zakon je nametnuo zabranu uvoza ruskog obogaćenog urana i oslobodio do 2,7 milijardi dolara američkog financiranja za domaće projekte.
Jean-Luc Palayer, izvršni direktor i predsjednik Orano USA, rekao je da tvrtka priprema sljedeće potrebne korake za elektranu, uključujući osiguravanje američke federalne potpore, obveze kupaca i dobivanje licence od Nuklearne regulatorne komisije i odobrenje Oranova odbora.
Tvornica bi otvorila više od 300 radnih mjesta. Projekt podupire i Fond za nuklearnu energiju Tennesseeja koji ima oko 60 milijuna dolara. Nepoznato je koliko će koštati nova tvornica, piše Reuters.
Obnovljeni planovi
Tvrtka je u kasnim 2000-ima postigla napredne planove za izgradnju tvornice za obogaćivanje u Idahu vrijedne oko 2 milijarde dolara, ali je bila prisiljena odustati od toga nakon što je nuklearna katastrofa u Fukushimi u Japanu navela neke zemlje da zatvore reaktore ili obustave projekte.
Orano je lani rekao da će uložiti u povećanje proizvodnih kapaciteta u svom postrojenju za obogaćivanje urana u južnoj Francuskoj, uglavnom kako bi zadovoljio potražnju svojih američkih klijenata. Proširenje bi pomoglo u smanjenju rizika bilo kakvog zastoja u isporukama iz ruskog Rosatoma, koji osigurava oko 30% zapadnog obogaćenog urana, prema Oranu.
Orano vadi sirovi uran u Kanadi, Kazahstanu i Nigeru. Njegovo postrojenje za obogaćivanje u Francuskoj čini 12 % globalnog kapaciteta. Rosatom ima 43 %, a europska grupa Urenco 31 posto.
Druge tvrtke koje bi mogle pomoći u izgradnji američke opskrbe uranom su Centrus Energy, koja je pokrenula tvornicu u Ohiu krajem prošle godine za proizvodnju goriva s niskim sadržajem obogaćenog urana (HALEU) potrebnog za neke reaktore sljedeće generacije, Urenco i Global Laser Enrichment.
U srpnju su Sjedinjene Države izdale neka izuzeća od svoje zabrane ruskog uvoza "kako bi osigurale da nema prekida u radu američkih reaktora kao rezultat zabrane", priopćilo je tada Ministarstvo energetike. No izuzeća prestaju 2028., nakon čega se očekuje da će Sjedinjene Države dobivati obogaćeni uran iz drugih izvora osim Rusije.