Kreće puzajući rast cijena svih energenata

Autor: N. D. Objavljeno: 06.09.2024. 🕜 15:29 Lokacija: Zagreb
  • Brojčanik plinomjera (izvornik: dwphotos / Shutterstock, 2007.)

• plinomjeri, plin, cijene plina
    Izvor: dwphotos / Shutterstock

Operatori prijenosa i distribucije električne energije dobili su limit za rast cijena svojih usluga

Vlada je odlučila da će od 1. listopada rasti cijene svih energenata - struje, plina i toplinske energije. Danas je u okviru sedmog paketa mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva osigurala ukupno nešto manje od 248 milijuna eura subvencija. Premijer Andrej Plenković je najavio i da subvencije za energente ostaju, ali njihove cijene će ipak rasti za po 10 %. 

Što se tiče struje, Plenković je ustvrdio da se novim paketom nastavljaju subvencionirati kućanstva, poduzetništvo i drugi, ali s obzirom da se u EU-a postupno države "povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu", struja će poskupjeti i to kroz šest mjeseci ukupno deset posto.

Za studeni će računi za struju biti veći za 6.5 %, a ostatak bi bilo povećanje od početka iduće godine, ukupno do 10%. Cijene plina i toplinske energije rast će u istom postotku u istom periodu.

Bez mjera bi cijena za godišnju potrošnju od 3.000 kWh električne energije bila 584 eura, s mjerama 482 eura. Za javni neprofitni sektor i malo poduzetništva režim i model se me mijenja i isti je kao u proljetnom paketu.

Rast mrežarina

Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 kvadrata je 62 eura, s obzirom da je prosječni godišnji trošak 377, a sa subvencijom 315 eura. Kad je riječ o prosječnoj potrošnji plina od 12.000 kWg godišnji trošak iznosio bi 680 eura, a s mjerama će biti 85 eura manji i iznosit će 595 eura godišnje. Svim opskrbljivačima plinom određena je subvencija, odlukom Vlade. 

Ukupno 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata imat će pravo na podmirivanje troška energije do mjesečnog iznosa od 70 eura, kao i korisnici zajamčene minimalne naknade, a mjera je vrijedna 24 mil. eura. Na beneficije će imati pravo i pružatelji socijalnih usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji i sl. a mjera je vrijedna 2 mil. eura. 

 
Zajamčena opskrba plinom

 

Vlada je izmijenila i Uredbu o otklanjanju poremećaja na tržištu energije. Od 1. siječnja 2025. ograničava se rast naknada za korištenje mreža prijenosa i distribucije na maksimalno 12%. Povrat razlike cijene opskrbljivačima za poslovanje s malim poduzetništvom i javnim i neprofitnim sektorom ograničava se do iznosa od 120 eura/MWh.

HERA će odrediti jediničnu cijenu proizvodnje toplinske energije  od 1. 10 2024. do 31. 3. 2025. a do 1. rujna 2025. provesti reviziju izračuna cijena energenta i emisijskih jedinica za CTS u prethodnom periodu. Izjednačena je cijena plina po kojoj opskrbljivači u obvezi javne usluge prodaju kućanstvima s onom koju prodaju kupcima toplinske energije iz samostalnog toplinskog sustava, ovisno o distribucijskom području.

Zajamčeni opskrbljivač plinom najnovijom odlukom HERA-e do kraja 2025. ostaje HEP Plin, kao i do sada. Napominjemo da se na natječaj za tu ulogu nije javila ni jedna tvrtka već je HERA odredila HEP Plin, te u četvrtak donijela odluke o tarifnim stavkama za kupce koji nisu kućanstva. Zajamčeni opskrbljivač plinom od 1. listopada 2024. do 31. ožujka 2025. plin distributerima za gubitke prodavat će uz maržu od 0,0084 eura/kWh, uvećano za trošak nabave plina.

Njegova glavna uloga je ipak opskrba poduzetništva i CTS-ova. Zajamčeni će opskrbljivač imati pravo na naknadu u iznosu razlike između troška nabave plina za četvrti kvartal 2024. i prvi kvartal 2025. i cijene po kojoj prodaje opskrbljivačima, stoji u izmjeni Uredbe.

Takvo "solomonsko rješenje" i dalje nije optimum jer je cijena zajamčene opskrbe dosta nisko postavljena, uz dosta nepoznanica i kratkim rokom za realizaciju zakupa kapaciteta. Distributeri plina nastavljati će poslovati u dubiozi kad je riječ o nabavi plina za gubitke u mreži, a još nisu obeštećeni niti za gubitke koje su s tog naslova gomilali od 2022. što je veliki uteg za njihovo poslovanje.  

 

TAGOVI