HUP: hitno donijeti metodologiju za izračun naknade priključka na elektroenergetsku mrežu

Autor: B. O. Objavljeno: 28.08.2024. 🕜 09:19 Lokacija: Zagreb
  • Rukovanje kao simbol dogovaranja, sklapanja poslova, poslovanja itd. (izvornik: Atstock Productions / Shutterstock, 2022.)

• poslovanje
    Izvor: Atstock Productions / Shutterstock

Ključne pozicije HUP-a za jačanje gospodarstva koje se odnose na energetiku

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) je povodom 100 dana rada Vlade ovaj tjedan objavila svoje ključne pozicije. 

Pozicije se temelje na iskustvima HUP-ovih članica u poslovanju na domaćem tržištu, HUP-ovim analizama i makroekonomskim projekcijama njihovih stručnjaka. 

Primjena tih prijedloga, smatraju u HUP-u, osigurat će ubrzanje rasta BDP-a, dosezanje standarda građana Europske unije, više plaće, veću stopu zaposlenosti, rast izvoza, ulaganja, inovacija i razvoj cijelog društva. 

U pozicijama HUP-a za jačanje gospodarstva koje se odnose na energetiku stoji kako cijena električne energije za tvrtke ne smije biti veća od one za kućanstva. "U većini zemalja EU-a cijena električne energije za gospodarstvo niža je od cijene za kućanstva, što povećava konkurentnost njihovih gospodarstava te otvaranje novih radnih mjesta i rast plaća. U isto vrijeme, našom aktualnom politikom cijena električne energije naše gospodarstvo gubi utrku u konkurentnosti", stoji u tom dokumentu.

 

Tržište nafte

Zatim, priopćeno je iz agencije 404, donošenje regulatornog okvira i povezanih odluka i odobrenja mora se ubrzati. Neprihvatljivo je da se odobrenja za investicije čekaju po godinu dana. 

"Hitno treba donijeti metodologiju za izračun naknade priključka na elektroenergetsku mrežu, koja bi odblokirala investicije u obnovljive izvore vrijedne više od 1,5 milijarde eura", navode u HUP-u.  

Tržište nafte se pak relativno stabiliziralo a mjere ograničavanja tržišnog natjecanja imaju smisla samo dok su ciljane i vremenski ograničene. 

Potrebna je i žurna liberalizacija maloprodajnih cijena goriva, po uzoru na praksu susjednih zemalja. 

TAGOVI