Umjetna inteligencija mogla bi utjecati na cijene nafte tijekom sljedećeg desetljeća povećanjem opskrbe kroz potencijalno smanjenje troškova uslijed poboljšane logistike i povećanjem količine resursa koji se mogu iskoristiti, konstatirao je Goldman Sachs u utorak. No, negativan utjecaj na cijene nafte mogao bi smanjiti prihode proizvođača poput članica OPEC+.
Utjecaj umjetne inteligencije na energiju i metale uglavnom je usmjeren na stranu potražnje s obzirom na očekivani porast potražnje za električnom energijom. Naime, cijene nafte trenutno su na vrlo niskim razinama, na najnižim razinama od prosinca 2023., odnosno siječnja ove godine. S druge strane, američke tehnološke tvrtke traže energetsku imovinu koju drže rudari bitcoina kako bi osigurale sve manju opskrbu električnom energijom za svoje brzo rastuće podatkovne centre za umjetnu inteligenciju i računalstvo u oblaku, piše Reuters.
Bolja logistika i raspodjela resursa
"AI bi potencijalno mogao smanjiti troškove putem poboljšane logistike i raspodjele resursa, što bi rezultiralo padom granične poticajne cijene od 5 USD/bbl, pod pretpostavkom porasta produktivnosti od 25% primijećenog za prve korisnike AI-ja", rekao je Goldman Sachs u bilješci.
Goldman očekuje skroman potencijal AI-ja za povećanje potražnje za naftom u usporedbi s utjecajem potražnje za strujom i prirodnim plinom u sljedećih 10 godina.
"Vjerujemo da bi AI vjerojatno imao skroman neto negativan utjecaj na cijene nafte u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju budući da bi negativni utjecaj krivulje troškova (c.-5 USD/bbl) vjerojatno nadmašio povećanje potražnje (c.+2$/bbl)," zaključio je Goldman.
Prema procjenama Goldman Sachsa, oko 30% troškova nove bušotine iz škriljevca potencijalno bi se moglo smanjiti umjetnom inteligencijom. Dodatno, AI-inducirano povećanje od 10% do 20% niskih faktora iskorištenja američkog škriljevca moglo bi povećati rezerve nafte za 8% do 20% (10-30 milijardi barela).