Blago posustaje instalacija sunčanih elektrana u Europskoj uniji

Autor: N. D. Objavljeno: 17.12.2024. 🕜 13:09 Lokacija: Bruxelles (Belgija)
  • Dio sunčane elektrane (izvornik: pornvit_v / Shutterstock, 2011.)

• sunčane elektrane, fotonaponski sustavi, fotonaponski moduli, Sunčeva energija
    Izvor: pornvit_v / Shutterstock

Prvi puta u ovom desetljeću pala su europska unalaganja u solare, a razlog je dijelom u uskim grlima u mreži

Rast instalacija novih solarnih elektrana u Europi pao je na samo 4% ove godine nakon godina dvoznamenkastog povećanja, pokazali su industrijski podaci u utorak, pojačavajući zabrinutost oko energetske tranzicije. Pala su i ulaganja u europske solarne projekte, prvi put u ovom desetljeću.

Takvi rezultati su loši za planove Europske unije u kojem su obnovljivci središnji stup napora u borbi protiv klimatskih promjena i okončanju oslanjanja na ruska fosilna goriva.

Snaga instalirane solarne energije u EU skočila je za više od 40% u odnosu na prethodnu godinu i 2021. i 2022., te za više od 50% 2023., objavilo je industrijsko udruženje SolarPower Europe. Ove je godine instalirano 65,5 GW solara, što je rekordna brojka, ali samo 4% više nego što je instalirano 2023. godine.

"Rast se znatno usporava. Ono što vidimo sve češće u različitim zemljama diljem Europe, jest da nailazimo na uska grla u elektroenergetskim mrežama", izjavila je za Reuters izvršna direktorica SolarPower Europe (SPE) Walburga Hemetsberger.

 
Probem s priključcima sve je veći

 

EU treba instalirati 70 GW novih kapaciteta svake godine kako bi ispunila svoje zelene ciljeve do 2030. SPE je smanjio svoje prognoze rasta kao rezultat ovogodišnjeg usporavanja. Njegovi središnji izgledi još uvijek kazuju da će Europa imati 816 GW instaliranih solarnih kapaciteta do 2030. - dovoljno za ispunjavanje europskih zelenih ciljeva i skok s današnjih 338 GW.

Ali po prvi put, "niski" izgledi grupe sada bi pokazali da Europa nije ostvarila svoje ciljeve za širenje OIE. Usporavanje odražava činjenicu da mnoge europske elektroenergetske mreže nisu unaprijeđene kako bi prenosile veći udio obnovljive energije. Solarni projekti često moraju čekati godinama da se priključe na mrežu ili je njihova proizvodnja energije ograničena, što znači da se gubi, kako bi se izbjeglo preopterećenje mreže.

Podaci, koji su ekskluzivno podijeljeni s Reutersom, pokazuju da su solari na krovovima kuća smanjeni iz godine u godinu za gotovo 5 GW, na 12,8 GW u 2024. SolarPower Europe pripisao je to padu cijena energije s vrhunca tijekom europske energetske krize 2022., što je oslabilo poticaj potrošačima da kupuju solare kako bi smanjili svoje račune.

 

TAGOVI