Polovina EU članica želi nuklearnu energiju kao priznato niskougljično rješenje

Autor: N. D. Objavljeno: 17.12.2024. 🕜 09:50 Lokacija: Bruxelles (Belgija)
  • Postrojenje nuklearne elektrane (izvornik: TTstudio / Shutterstock, 2020.)

• nuklearne elektrane, nuklearna energija
    Izvor: TTstudio / Shutterstock

Velik broj članica mogao bi blokirati tvrda stajališta EK oko načina postizanja niskougljičnog gospodarstva

Planovi Europske unije za novi cilj obnovljive energije naišli su u ponedjeljak na prvi otpor pronuklearnih vlada, koje su nagovijestile da neće podržati cilj koji isključuje atomsku energiju. Dvadeset i sedam zemalja članica EU-a tu ima suprotna stajališta, a politički sporovi oko izvora energije odgodili su nedavne mjere EU-a za rješavanje visokih cijena energije i poticanje prijelaza Europe na niskougljične izvore energije.

Planovi za postavljanje cilja EU-a za OIE za 2040. ponovno su potaknuli napetosti, nakon što je Europska komisija ovog mjeseca taj cilj učinila iznenađujućim dodatkom izvješću novog europskog povjerenika za energetiku Dana Jorgensena. Jorgensen je bio čvrst. Obnovljivi izvori energije i nuklearna energija igrat će ulogu u europskoj energetskoj politici, ali ne bi se trebali miješati u jedan cilj, rekao je Jorgensen, javlja Reuters.

Francuska ministrica energetike Agnes Pannier-Runacher rekla je da su ministri izrazili zabrinutost Jorgensenu da cilj isključuje nuklearnu energiju, na sastanku u Bruxellesu 15 zemalja, od kojih je 12 dio pronuklearnog saveza.

 
Petljanje oko statistika 

 

"Je li važnije imati specifičan cilj za obnovljive izvore... gdje možete petljati u statistiku, na primjer, zatvaranjem nuklearnih elektrana? Ili je glavni cilj proizvodnja čiste energije bez fosilnih goriva u Europi?" rekla je švedska ministrica energetike Ebba Busch, koja je također prisustvovala pronuklearnom sastanku.

Visoki dužnosnik iz jedne zemlje EU rekao je da su vlade s dovoljno glasova da blokiraju EU da postigne cilj dale do znanja da neće podržati cilj koji isključuje nuklearnu energiju. "Mislim da glasova ima dovoljno, u smislu blokirajuće manjine", rekao je dužnosnik.


Zemlje poput Austrije i Njemačku, usprotivile su se uključivanju nuklearne energije u prethodne ciljeve EU-a za obnovljivu energiju. Francuska i istočnoeuropske zemlje koje planiraju gradnju novih reaktora, snažni su zagovornici atomske energije kao načina za smanjenje emisija.

Alijansa za elektrifikaciju se zauzela da se udio OIE s 25% do 2040. udvostruči na 50%. Uzgred, elektrifikacija prilično stagnira - trenutno se nije puno odmakla od 22,8%. Europska komisija procjenjuje da će cijene električne energije vjerojatno porasti zbog ulaganja potrebnih za održavanje elektroenergetske mreže EU-a, koja bi mogla iznositi oko 500 milijardi eura, više od cjelokupnog BDP-a Austrije.

TAGOVI