Dvije digitalne platforme Atlas bioraznolikosti Hrvatske i Karte osjetljivosti prostora Hrvatske na razvoj solarnih i vjetroelektrana predstavljene su u ponedjeljak, a ministrica Marija Vučković istaknula je njihovu važnost u razvoju održivih energetskih rješenja.
Riječ je o dvije vrijedne digitalne platforme koje imaju važnu ulogu u očuvanju prirodnih resursa Hrvatske, ali i u razvoju održivih energetskih rješenja, istaknula je ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković na njihovu predstavljanju u Hrvatskim vodama.
Dvojezični, hrvatsko-engleski Atlas bioraznolikosti Hrvatske - prvi hrvatski nacionalni sustav otvorenih podataka o bioraznolikosti, vrijedan je 330.000 eura, no, kako je rekla ministrica, donosi unaprjeđenje informacijskog sustava i digitalizaciju u zaštiti prirode.
Prvi je put na taj način napravljena funkcionalna baza za pohranu i dijeljenje podataka o vrstama, osobito o divljim vrstama, istaknula je. "Naša su očekivanja da će ovaj Atlas u idućih pet godina imati više od pet tisuća stalnih korisnika i preko pet milijuna opažanja. Zasad su u njega uneseni podatci 25.000 vrsta i s preko milijun i 250 tisuća opažanja", rekla je Vučković.
Za Karte osjetljivosti prostora Hrvatske na razvoj solarnih i vjetroelektrana, rekla je da je to slijed priključivanja Hrvatske globalnom informacijskom sustavu bioraznolikosti 2022. godine, a pridonijet će ubrzanju procjena i očuvanju prirode u budućnosti.
Te karte služe kao tehnička podloga za donošenje bržih odluka o smještaju budućih solarnih elektrana i vjetroelektrana, poručila je ministrica Vučković. Taj projekt financijski je vrijedan 298.000 eura.
Ravnatelj Energetskog instituta "Hrvoje Požar" Dražen Jakšić rekao je da su s projektom karata započeli 2023., a njime će se identificirati područja koja su s aspekta zaštite okoliša i prirode manje osjetljiva i gdje se procedure za nove izvore energije mogu ubrzati, objavio je HRT.