Gotovo 200 zemalja okupilo se u kolumbijskom gradu Cali s ciljem provedbe Okvirnog sporazuma o globalnoj biološkoj raznolikosti Kunming - Montreal iz 2022., koji ima za cilj zaustaviti brzo propadanje prirode do 2030.
Zemlje koje su sudjelovale na UN-ovim COP16 razgovorima o prirodi u subotu su se složile kako bi tvrtke u sektorima kao što su farmaceutski i kozmetički trebali plaćati za korištenje genetskih informacija dobivenih iz bioraznolikosti u svojim istraživanjima i razvoju. Genetski podatci iz prirode koriste se u širokom rasponu proizvoda od riže obogaćene hranjivim tvarima do traperica ispranih na kamenčićima istrošenih pomoću enzima dobivenih iz mikroba.
Isplate bi mogle generirati milijarde dolara za očuvanje prirode koji bi bili usmjereni u fond koji bi polovicu prihoda dijelio domorodačkim narodima i lokalnim zajednicama.
Dogovor je uslijedio nakon što su se zemlje na COP16 kasno u petak složile stvoriti stalno tijelo za domorodačke i lokalne zajednice koje će se službeno savjetovati o odlukama UN-a o prirodi, kao i priznati ulogu zajednica afro-potomaka u očuvanju.
Industrije od kojih se očekuje da će platiti za korištenje genetskog materijala uključuju farmaceutske proizvode, kozmetiku i biotehnologiju, među ostalim.
Fond, koji će nakon grada domaćina COP16 biti poznat kao Cali fond, financirat će se uplatama kvalificiranih tvrtki od kojih će se očekivati da daju 0,1% svojih prihoda ili 1% svoje dobiti, prema tekstu usvojenom na summitu.