Europska komisija je ovaj tjedan u okviru programa LIFE za okoliš i djelovanje u području klime dodijelila više od 380 milijuna eura za 133 nova projekta širom Europe.
Dodijeljeni iznos predstavlja više od polovine ukupnih potreba za ulaganjima u te projekte u iznosu od 574 milijuna eura, a ostatak će uložiti tijela nacionalnih, regionalnih i lokalnih vlasti, javno-privatna partnerstva, poduzeća i organizacije civilnog društva.
Projekti LIFE pridonose postizanju brojnih klimatskih, energetskih i okolišnih ciljeva Europskog zelenog plana, uključujući cilj EU-a da do 2050. postane klimatski neutralan te da do 2030. zaustavi i preokrene trend gubitka bioraznolikosti, uz istodobno osiguravanje dugoročnog blagostanja Europe. Ta će ulaganja imati trajan učinak na naš okoliš, gospodarstvo i dobrobit svih Europljana, priopćeno je iz Predstavništva EK-a u Hrvatskoj.
Dokazivanje poslovne isplativosti
Projekti obuhvaćaju sva područja programa LIFE, pri čemu će 143 milijuna eura (od čega EU osigurava 74 milijuna eura) biti doprinos kružnom gospodarstvu i poboljšanju kvalitete života u okviru 26 projekata za smanjenje potrošnje vode, industrijskog i kućanskog otpada, onečišćenja zraka i onečišćenja bukom, kao i za dokazivanje poslovne isplativosti smanjenja potrošnje, ponovne uporabe i recikliranja.
Zatim, gotovo 216 milijuna eura (144,5 milijuna eura doprinosa EU-a) bit će za projekte u području prirode i bioraznolikosti za obnovu slatkovodnih, morskih i obalnih ekosustava i staništa te poboljšanje stanja očuvanosti ptičjih vrsta, kukaca, gmazova, vodozemaca i sisavaca.
K tomu, oko 110 milijuna eura ulaganja (gotovo 62 milijuna eura doprinosa EU-a) namijenjena su za otpornost na klimatske promjene, ublažavanje klimatskih promjena te upravljanje i informiranje, a 105 milijuna eura (99 milijuna eura doprinosa EU-a) za upravljačka i tržišna rješenja kako bi se ubrzao prelazak na čistu energiju.
Obnova s nultim emisijama
Kako bi se osigurao prelazak na čistu energiju, u okviru 59 najavljenih novih projekata trogodišnjim programom digitalnog osposobljavanja u vrijednosti od 1,25 milijuna eura LIFE DiVirtue bit će izgrađeni kapaciteti za učinkovitije i inovativnije građevinarstvo.
Valja naglasiti da se u projektu upotrebljava virtualna stvarnost (VR) i proširena stvarnost (AR) kako bi se studentima i stručnjacima u građevinarstvu pomoglo u izgradnji zgrada i provedbi obnove s nultim emisijama u Bugarskoj, Češkoj, Grčkoj, Hrvatskoj i Rumunjskoj. U međuvremenu, projekt Enercom FACILITY, vrijedan gotovo 10 milijuna eura, osigurat će izravna bespovratna sredstva za 140 novih energetskih zajednica širom Europe kako bi se potaknula ulaganja u održivu energiju.
Dodatno će podupirati energetske zajednice u razvoju njihovih poslovnih modela materijalima za osposobljavanje i izgradnju kapaciteta, čime će se utrti put poslovnim modelima koji se mogu reproducirati i dugoročno su održivi.