Obnova prirode u gradovima

Autor: B. O. Objavljeno: 09.09.2024. 🕜 10:59 Lokacija: Zagreb
  • Park Maksimir u Zagrebu (foto: Tonka, 2012.)

• Maksimir, parkovi, Zagreb
    Izvor: Antonia Hohnjec

Priručnik za općine, gradove, stručnjake, akademsku zajednicu, civilno društvo, širu javnost i sve zainteresirane strane

Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI), u suradnji sa Zelenom energetskom zadrugom (ZEZ), podržalo je prijevod na hrvatski jezik priručnika 'Obnova prirode u gradovima: Metodologija, primjeri i preporuke', koji je izradila Agencija za bioraznolikost Regije Île-de-France iz Francuske, sa ciljem obnove bioraznolikosti, prilagodbe na klimatske promjene i poboljšanja zdravlja i životnog okruženja.

MPGI nastavlja s intenzivnom provedbom aktivnosti poticanja zelene urbane obnove hrvatskih gradova i općina, prateći trendove i ambiciozne planove razvoja zelene i održive Europe. Pritom aktivno radi na razvoju sustava zelene urbane infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama, s ciljem stvaranja čvrstih temelja za održivi razvoj gradova i općina, kako bi se ojačala njihova otpornost na klimatske promjene i ekološke rizike. 

"Za postizanje navedenih ciljeva ključno je uložiti velik trud na podizanju razine svijesti o važnosti zelene urbane obnove i stvoriti obuhvatne temelje za postizanje visoke razine znanja o provedbi mogućih mjera obnove prirode u urbanim sredinama", izvijestio je MPGI.

 

Detaljna razrada metoda

Obnova prirode podrazumijeva ne samo obnovu tla i staništa za divlje biljne i životinjske vrste ili ponovnu sadnju i obnovu biljnih područja, nego i jačanje zeleno-plavih mreža, ponovnu uspostavu ekosustava i obnovu ekoloških funkcija.

Iz tog razloga, Ministarstvo je prihvatilo inicijativu Zelene energetske zadruge i podržalo tiskanje prijevoda tog priručnika, kako bi se svim dionicima u provedbi politika i projekata zelene urbane obnove pružila detaljna razrada metoda obnove prirode u urbanim područjima i prezentirale informacije, znanja i rezultati o tim metodama i uspješnim primjerima provedbe projekata. 

Priručnik je namijenjen ponajprije općinama i gradovima, ali i stručnjacima, akademskoj zajednici, civilnom društvu, široj javnosti i svim zainteresiranim stranama.

Priručnik je moguće preuzeti OVDJE.

TAGOVI