U Zagrebu se već drugi dan u Laubi održava HGK-ov poslovni skup o održivosti Podržimo održivo.
Hrvatska gospodarska komora pokrenula je konferenciju Podržimo održivo 2019. godine s ciljem stvaranja jedinstvene platforme za suradnju, učenje i razvoj transformativnih strategija u održivosti koje će oblikovati otporniju i sigurniju budućnost. Dvodnevna konferencija okrunjena je prvi dan i nagradom za održivost.
HGK je ove godine po drugi put dodijelila nagrade za izvanredna postignuća u ESG praksama u Hrvatskoj - ESG rating HGK. U kategoriji ESG rating HGK za najbolju održivu malu tvrtku dobitnik je Premifab. Siemens Energy je dobitnik u kategoriji najbolje održive srednje tvrtke. ESG rating HGK za najbolju veliku održivu tvrtku otišao je u ruke tvrtke Muraplast. U kategoriji najbolje održive javne tvrtke dobitnik su Hrvatske ceste. Erste banka dobitnik je nagrade ESG rating HGK u kategorije najbolje održive financijske institucije. U kategoriji ESG ratinga HGK za najbolji primjer održivog poslovnog modela nagradu je dobila tvrtka Končar – Distributivni i specijalni transformatori.
Arroya: Treba nam kredibilan održiv put kojeg ekonomija može iznijeti bez posljedica
Glavni govornik prvog dana bio je bivši finski predsjednik Esko Aho. „U današnjem svijetu održivost ima tri glavne dimenzije: fiskalnu i financijsku, okolišnu i demografsku. Sve predstavljaju veliki izazov za gospodarstvo i društvo i sve su usko povezane. Snažno vjerujem da tehnološka revolucija pruža alat za savladavanje današnjih izazova. Kako bi se maksimalno iskoristile prednosti znanosti i tehnologije, moramo hitno i istovremeno provesti radikalne strukturne reforme u institucijama javnog sektora i u privatnom sektoru,“ poručio je Aho.
Drugoga dana konferencije sudionicima se obratila slavna klimatska stručnjakinja Monica Arraya iz Kostarike, uvodno istaknuvši da svijet na putu održivog razvoja bilježi napredak, ali nije na održivom i kredibilnom putu. On podrazumijeva elektrifikaciju transporta, dekarbonizaciju elektroenergetske mreže, održivu proizvodnju hrane, zaštitu prirode, čistiju industriju i ponore ugljika. Upravo za ponore ugljika Arroya je savjetovala kompanijama da je to posljednji korak koji trebaju napraviti na vlastitom ESG putu te da biraju pouzdane tvrtke za tzv. carbon credits „jer na tržištu ima puno kukolja“.
ESG na povijesnom testu
Arraya naglašava da je poslovna zajednica ta koja treba dati inpute donosiocima politika kako postići održivost a da se ne naškodi ekonomiji i donosi korist ljudima. „Poslovna zajednica mora moći iznijeti planove, jer bez toga oni neće zaživjeti. Trebamo novu priču o tome zašto je potreban 'neto nula', ona mora biti vezana za pojedinu zemlju, realna za poslovnu zajednicu, posebno male i srednje tvrtke i mora imati veze s realnim životom“, rekla je Arraya navevši deset točaka koje bi kompanije trebale slijediti na putu održivosti. Većina sudionika u interaktivnom predavanju založila se za spas Zemlje, ali većina je zaključila da u narednih deset godina neće biti potrebnog pomaka, šaljući prilično pesimističnu poruku.
Esohe Denise Odaro govorila je o tome da su resursi konačni, bakra ima za cca 60 godina, fosilna goriva sve se manje koriste, a problem čiste pitke vode bit će još veći, jer se procjenjuje da cca 1,8 milijardi ljudi neće imati dovoljno za svakodnevne potrebe.
Mnogi businessi doživljavaju tektonske promjene, jer prije samo 20-30 godina neki tehnološki i financijski divovi činili su se nepobjedivima, no u međuvremenu su minorizirani ili su propali (Lehman Brothers, General Electric npr.). Stoga je naglasila da bi tvrtke u odabiru svog poslovnog modela održivosti trebale testirati koliko je on primjenjiv u budućnosti. „Održivost je balans između danas i sutra“, rekla je Odaro.ç