Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju provodi Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU-a, redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene s izvješćima o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka i mora, morskom ledenom pokrivaču i hidrološkim varijablama. Svi navedeni nalazi temelje se na računalno generiranim analizama i prema ERA5 skupu podataka, koristeći milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta.
Copernicus javlja kako je listopad bio drugi najtopliji listopad na globalnoj razini, nakon istog mjeseca u prošloj godini, s prosječnom ERA5 površinskom temperaturom zraka od 15,25°C, 0,80°C iznad prosjeka za listopad 1991.-2020. Globalna prosječna temperatura u proteklih 12 mjeseci (studeni 2023. – listopad 2024.) bila je 0,74°C iznad prosjeka 1991.-2020., a procijenjenih 1,62°C iznad predindustrijskog prosjeka 1850.-1900. Prosječna globalna temperaturna anomalija za prvih 10 mjeseci 2024. (od siječnja do listopada) je 0,71°C iznad prosjeka 1991.-2020., što je najviše zabilježeno za ovo razdoblje i 0,16°C toplije nego u istom razdoblju 2023. sada je gotovo sigurno da će 2024. biti najtoplija godina zabilježena. Prosječna temperaturna anomalija do kraja 2024. morala bi pasti gotovo na nulu da 2024. ne bude najtoplija godina.
S obzirom na to da je 2023. bila 1,48°C iznad predindustrijske razine prema ERA5, također je gotovo sigurno da će godišnja temperatura za 2024. iz ERA5 biti više od 1,5°C iznad predindustrijske razine, a vjerojatno će biti više od 1,55°C iznad.
Uvjeti La Niñe
Prosječna temperatura iznad europskog kopna za listopad 2024. iznosila je 10,83°C, 1,23°C iznad prosjeka za listopad 1991.-2020., čime je taj mjesec postao peti najtopliji listopad zabilježen u Europi. Listopad 2022. najtopliji je zabilježeni listopad, s 1,92°C iznad prosjeka. Europske temperature bile su iznad prosjeka na gotovo cijelom kontinentu. Izvan Europe, temperature su bile najviše iznad prosjeka u sjevernoj Kanadi, a znatno iznad prosjeka u središnjim i zapadnim Sjedinjenim Državama, sjevernom Tibetu, Japanu i Australiji. Temperature su najviše bile ispod prosjeka iznad središnjeg Grenlanda i Islanda.
Prosječna temperatura površine mora (SST) za listopad 2024. preko 60°S–60°N iznosila je 20,68°C, druga najviša zabilježena vrijednost u mjesecu, i samo 0,10°C ispod listopada 2023.
Ekvatorijalni istočni i središnji Pacifik imali su ispodprosječne temperature, što ukazuje na pomicanje prema uvjetima La Niñe, ali SST-ovi preko oceana ostali su neobično visoki u mnogim regijama.
"Nakon 10 mjeseci 2024., sada je gotovo sigurno da će 2024. biti najtoplija zabilježena godina i prva godina s više od 1,5°C iznad predindustrijskih razina prema skupu podataka ERA5. To označava novu prekretnicu u globalnim temperaturnim rekordima i trebala bi poslužiti kao katalizator za podizanje ambicija za nadolazeću Konferenciju o klimatskim promjenama, COP29", izjavila je Samanthi Burgess, zamjenica direktora Copernicusove službe za klimatske promjene.
Iznadprosječne količine oborina
Nadalje, arktički morski led dosegao je svoj četvrti najniži mjesečni opseg u listopadu, 19 posto ispod prosjeka. Anomalije koncentracije morskog leda bile su daleko ispod prosjeka u svim perifernim morima Arktičkog oceana, posebice u Barentsovom moru, kanadskom arhipelagu i sjeverno od Svalbarda. Opseg antarktičkog morskog leda bio je drugi najniži u listopadu, s osam posto ispod prosjeka, iza listopada 2023. (-11 posto), nastavljajući niz velikih negativnih anomalija uočenih tijekom 2023. i 2024. godine. Anomalijama koncentracije morskog leda u Južnom oceanu i dalje dominiraju znatno ispodprosječne koncentracije u sektoru Indijskog oceana, kao što su bile od srpnja.
U listopadu 2024. zabilježene su iznadprosječne količine oborina na Pirinejskom poluotoku, Francuskoj, sjevernoj Italiji, Norveškoj, sjevernoj Švedskoj i istočno od Crnog mora. Obilne oborine dovele su do velikih bujičnih poplava u regiji Valencije u Španjolskoj, s više od 200 smrtnih slučajeva.
Oborine i vlažnost tla bile su ispod prosjeka u većini istočne Europe, posebice u zapadnoj Rusiji, Grčkoj i zapadnoj Turskoj. Vlažniji od prosjeka zabilježeni su u južnoj i istočnoj Kini, Tajvanu, Floridi (Sjedinjene Države), dijelovima zapadne Australije i najjužnijem Brazilu. Uragan Milton stigao je do Floride manje od dva tjedna nakon uragana Helene.
Uvjeti sušniji od prosjeka zabilježeni su u većem dijelu Sjedinjenih Američkih Država, središnjim nizinama Australije, većem dijelu južne Afrike i Madagaskara te u dijelovima Argentine i Čilea. Suša koja traje diljem Sjedinjenih Država pogađa rekordan broj ljudi.