Zabilježeno je i "divlje" priključenje na mrežu objekata koji nemaju potrošački status, odnosno, nisu u evidenciji elektrodistributivnih tvrtki. Čak i ako imaju brojilo, takvu potrošnju se ne može očitati. Montiraju se i jaki magneti na brojila, kako bi "smirili“ okretanje brojčanika.
"Primijetili smo da se u krađi struje razlikuju metode i pomagala. Činjenica je da bogatiji pribjegavaju metodama krađe za koje su potrebna i određena tehnička pomagala za koje je ponekad potrebno izdvojiti značajne sume novca", ističu u EPS-u.
Zabilježeno je i da kradljivci pred brojilo postavljaju sklop žica sa prekidačem, pa od "jeftine“ tarife naprave "besplatnu“. Nerijetko naprave i sićušnu rupu na staklu brojila, kroz koju iglom zaustave brojač.
U Elektroprivredi tvrde da ulažu velike napore kako bi smanjili ovakve gubitke. Godišnje njihove ekipe obave više od 500.000 kontrola.
"I pored velikog broja otkrivenih krađa, smanjenje gubitaka je zanemarivo. Tokom kontrola naše ekipe registriraju godišnje i do 10.000 neovlaštenih korištenja struje", tvrde u EPS-u.