Stvarna vrijednost NIS-a trostruko veća od burzovne cijene

Autor: B.K. Objavljeno: 07.01.2026. 🕜 11:32 Lokacija: Beograd
  • Benzinska postaja NIS-a 'Zmaj' u Beogradu (izvornik: NIS)

• NIS, benzinske postaje
    Izvor: NIS

Burzovna cijena od milijardu eura nerealna, referentna točka je knjigovodstvena vrijednost od 3,2 mlrd EUR, tvrdi broker Jorgić

Burzovna cijena Naftne industrije Srbije (NIS) u iznosu od oko milijardu eura ne može se smatrati realnom tržišnom vrijednošću, te kao referentnu točku treba uzeti knjigovodstvenu vrijednost NIS-a koja iznosi 3,2 mlrd EUR, rekao je broker Branislav Jorgić, objavio je list Danas. Jorgić je kazao da je ta knjigovodstvena vrijednost prema bilanci na dan 31. prosinca 2024. godine.

On je kazao da je NIS tijekom 2025. godine, uslijed nepovoljnih okolnosti i sankcija, vjerojatno ostvario gubitke koji će dovesti do određenog smanjenja knjigovodstvene vrijednosti, ali, kako je procijenio, ne u bitnoj mjeri.

"Tu knjigovodstvenu cijenu bih uzeo kao referentnu cijenu oko koje će se vjerojatno dogovarati Gazprom i MOL. Recimo da je referentna vrijednost cjelokupne kompanije oko tri milijarde eura zbog gubitaka u 2025. godini" - rekao je Jorgić.

Govoreći o mogućim usporedbama s drugim transakcijama u regiji ili Europi, Jorgić je naveo da takvih primjera praktično nema. Kada je riječ o privatizaciji hrvatske INA-e, koju je također MOL kupio, Jorgić je kazao da je ona provedena prije desetak ili više godina i da nije usporediva sa slučajem NIS-a, naročito zbog činjenice da se NIS trenutno nalazi pod sankcijama.

"Zbog toga je teško povući paralelu. Jedino relevantno polazište je knjigovodstvena vrijednost. Ako se od nje uzme 56%, koliki je ruski udio, to je oko 1,5 mlrd EUR i to bi mogla biti cijena pregovora" - rekao je Jorgić.

Podsjetio je da je prilikom usvajanja proračuna Srbije za 2026. godinu izdvojena pričuva od oko 1,4 mlrd EUR za eventualnu kupnju NIS-a, ukoliko se za to ukaže prilika.

"To govori da se i u pregovorima vjerojatno barata cijenama u tom rasponu, ali to je za sada samo pretpostavka" - dodao je Jorgić.

 

Ni MOL ne zna točnu cijenu

Prema njegovim riječima, ni sam MOL u ovom trenutku ne zna točnu cijenu, jer je tek započeo obilazak rafinerije i distributivne mreže NIS-a, nakon čega će formirati zaključke i eventualno dati ponudu. Predstavnici mađarskog MOL-a stigli su u ponedjeljak u Srbiju, gdje će provesti idućih nekoliko dana kako bi procijenili stanje i poslovanje NIS-a. Jorgić je istaknuo da je za rusku stranu ključno pitanje na koji način će moći raspolagati novcem od eventualne prodaje, odnosno hoće li sredstva ostati zamrznuta i kako će to tretirati američka administracija.

Jorgić je rekao da ne očekuje da postupak prodaje ruskog udjela u NIS-u bude završen do prvog roka, 23. siječnja, jer to, kako je istaknuo, nije realno. Ocijenio je da do određenih pomaka u pregovorima može doći, što bi moglo dovesti do toga da američki ured OFAC odobri dodatni rok za postizanje dogovora, dok je trenutni rok 24. ožujka.

"U sljedeća dva mjeseca moglo bi doći do kristalizacije cijele situacije i eventualnog potpisivanja ugovora" - kazao je Jorgić.

Na pitanje očekuje li produženje operativne licence NIS-u, Jorgić je rekao da to ovisi o napretku pregovora između MOL-a i Gazproma.

"Ako pregovori daju konkretne rezultate i bude išlo ka zaključenju ugovora, moguće je da MOL i Gazprom uvjere OFAC da produži licencu" - kazao je on.

Sklapanje ugovora između Rusa i Mađara značilo bi kraj neizvjesnosti oko NIS-a, koja 10. siječnja puni točno godinu dana, kada su uvedene američke sankcije kompaniji, koje su stupile na snagu 9. listopada 2025. Operativnom dozvolom za rad do 23. siječnja, NIS je dobio pravo da kupuje naftu, uvozi je preko Jadranskog naftovoda (JANAF) i prerađuje u rafineriji Pančevo.

Prema riječima predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, očekuje se da 13. ili 15. siječnja stigne prvih 85.000 tona nafte, da rafinerija počne s radom 17. ili 18. siječnja, a prerada da počne 25. ili 26. siječnja.

TAGOVI