Šušnjar: Mislim da preuzimanje NIS-a od MOL-a ne bi utjecalo na suradnju

Autor: B.K. Objavljeno: 14.01.2026. 🕜 08:29 Lokacija: Zagreb
  • Postrojenja JANAF-a u Terminalu Omišalj (izvornik: JANAF, 2023.)

• JANAF, naftovodi
    Izvor: JANAF

Ministar je ujedno pozvao sve koji obnašaju bilo kakve javne dužnosti ili dužnosti u javnim kompanijama "da zatome sva svoja ega"

Nakon što je Jadranski naftovod (JANAF) jučer ponovo započeo s transportom nafte Naftnoj industriji Srbije (NIS), ministar gospodarstva Ante Šušnjar kazao je "da nam je prije svega interes da srpska rafinerija radi, te da RH očekuje da se preko JANAF-a transportiraju što veće količine nafte i da ta kompanija tako ostvari svoju ulogu stabilizirajućeg faktora i ključnog dionika energetske sigurnosti RH i regije".

Po njegovim riječima, očekuje se i da će Srbija sada zapuniti svoje robne zalihe koje je iskoristila za vrijeme američkih sankcija za preradu u svojoj rafineriji, a isto tako i da će proizvodnja u rafineriji nesmetano teći te će i JANAF na temelju toga ostvariti bolje poslovne rezultate, prenosi HRT.

"Optimalno bi bilo da nemamo više te sankcije. Mi ćemo se pridržavati sankcija ako one nastupe nakon ovog roka koji je određen. Što se tiče nas, to je "day-to-day business", mi ćemo aktivno sudjelovati. To smo činili i do sada, podupirući sve njihove inicijative i kod OFAC-a i SAD-a, jer je nama prije svega interes da njihova rafinerija radi, kako bi JANAF mogao raditi svoje uobičajene poslove i ostvarivati prihode na temelju usluga koje pruža Naftnoj industriji Srbije", poručio je Šušnjar u izjavi novinarima nakon sastanka vladajuće koalicije.

Odgovarajući na pitanje ako MOL preuzme NIS, hoće li to utjecati na NIS-ov dio posla s Hrvatskom (JANAF-om), Šušnjar je odgovorio: "Mislim da ne". Na upit kako će Hrvatska uspjeti zaštititi svoje interese u tom slučaju, Šušnjar je kazao da Hrvatska s NIS-om ima dugi niz godina vrlo uspješnu suradnju, da nije bilo prigovora po pitanju cijena i da vjeruje da će se tako nastaviti i dalje.

Izvor: JANAF
 
O JANAF-u: Treba zatomiti sva ega

Šušnjar je, na upit novinara, komentirao i medijske napise da je član Uprave JANAF-a Vladislav Veselica podigao kaznenu prijavu protiv bivšeg direktora JANAF-a Dragana Kovačevića zbog lažnog prijavljivanja kaznenog djela, nakon što je Kovačević prošlog tjedna prijavio Veselicu zbog davanja lažnog iskaza.

Veselica je potvrdio da je prijavu podnio nakon što je Kovačević kazneno prijavio glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj Šipek te Tomislava Kambera iz Ureda europskog javnog tužitelja zbog zlouporabe položaja, a njega osobno zbog davanja lažnog iskaza.

"Koristim priliku da pozovem sve koji obnašaju bilo kakve javne dužnosti ili dužnosti u javnim kompanijama da zatome sva svoja ega, da rade u interesu kompanija kako bi te kompanije pružile ono što je njihova uloga, a JANAF ima ulogu regionalne energetske sigurnosti, i da se tako ponašaju. Očekujem od njih i da s MOL-om dogovore veće količine, povećaju suradnju i na taj način osiguraju stabilnost poslovanja, povećanje prihoda i sve ono što je njihova uloga na čelu tih kompanija, ali isto tako da rade na diverzifikaciji poslovanja, jer je i politika EU i RH dekarbonizacija", poručio je Šušnjar.

TAGOVI