Svjetska banka upozorava na potencijalno ogromne cijene nafte

Autor: N. D. Objavljeno: 02.11.2023. 🕜 11:57 Lokacija: New York (SAD)
  • Rafinerija nafte Chao Praya na Tajlandu (izvornik: f11photo / Shutterstock, 2011.)

• rafinerije nafte, rafinerije, naftna industrija
    Izvor: f11photo / Shutterstock

Novi izgledi za cijene nafte zbog potencijalne eskalacije rata na Bliskom istoku bude zabrinutost

Svijet bi mogao vidjeti rekordno visoke cijene nafte na vidiku, a razlog je rat između Izraela i Hamasa, upozorila je Svjetska banka. Ako se sukob proširi izvan granica Pojasa Gaze, ponavljanjem arapskog naftnog embarga iz 1973., cijene nafte mogle bi skočiti na 157 dolara po barelu, upozorila je Svjetska banka u svom najnovijem izvješću o izgledima robnih tržišta.

ta mračna projekcija je jedan od tri scenarija rizika Svjetske banke koji procjenjuju različite stupnjeve poremećaja u opskrbi naftom, na temelju prošlih povijesnih epizoda koje uključuju regionalne sukobe. Najviša ikad zabilježena cijena nafte bila je u srpnju 2008., kada se Brentom trgovalo čak 147,5 dolara po barelu.

"U scenariju 'velikog poremećaja' - usporedivom s arapskim naftnim embargom 1973. - globalna opskrba naftom smanjila bi se za 6 do 8 milijuna barela dnevno. To bi u početku podiglo cijene za 56% do 75% - na između 140 i 157 dolara po barelu.", upozorila je Svjetska banka.

 
Arapski naftni embargo, još jednom...

 

Naftna kriza prije pedeset godina izazvala je četverostruki rast cijena nafte, nakon što su arapski ministri energetike uveli embargo na izvoz nafte SAD-u u znak odmazde za njihovu potporu Izraelu u arapsko-izraelskom ratu 1973. u Izraelu poznatom kao Jom Kipurski rat.

WB je razvila tri scenarija budućih događanja. U slučaju "malog poremećaja", globalne zalihe nafte smanjit će se za 500.000 barela dnevno na 2 milijuna barela dnevno, što je smanjenje koje se može mjeriti s onim tijekom libijskog građanskog rata 2011. godine.

Scenarij "srednjeg poremećaja" maknuo bi 3 milijuna do 5 milijuna barela dnevno s tržišta, a tada bi cijene nafte skočile između 109 do 121 USD po barelu. To je otprilike jednako razinama postignutim tijekom rata u Iraku 2003.

Uz sve navedeno, prema osnovnim procjenama Svjetske banke, očekuje se da će cijene nafte u tekućem tromjesečju u prosjeku iznositi 90 USD po barelu prije nego što padnu na prosječnih 81 USD po barelu u 2024. dok se globalni gospodarski rast usporava. Implikacije sukoba na robna tržišta "trebale bi biti ograničene" ako se sukob ne proširi u rat u regiji, za što već postoje naznake, pošto se već puca i preko granica s Libanonom i Jordanom.

 

 

TAGOVI