U Hrvatskoj, koja je suvlasnik JEK-a, trenutno nema javne rasprave o mogućnosti izgradnje drugog bloka. Vlada premijera Plenkovića načelno podupire projekt, no zbivanja u vezi sa savjetodavnim referendumom u Sloveniji zasad prati samo stručna javnost, konstatira RTV Slovenije. Hrvatski stručnjak za nuklearnu fiziku Tonći Tadić smatra da prije odluke o referendumu o izgradnji drugog bloka nuklearne elektrane Krško (NEK 2) javnost mora biti dobro informirana o prednostima nuklearne energije. "Moram naglasiti da zajednički upravljana nuklearna elektrana do sada nije imala ni najmanji incident", rekao je za Radio Slovenija.
Naglasio je da Nuklearna elektrana Krška besprijekorno radi više od 40 godina, dodavši da tijekom rada ne ispušta ugljični dioksid u okoliš te da je, nakon početnih velikih ulaganja, električna energija iz nuklearke spada među najjeftinije.
Tadić smatra da će Hrvatska u slučaju izgradnje NEK-a 2 pristati samo na financiranje na razini suvlasništva i ništa manje. "Iskreno ne vjerujem da će hrvatska Vlada pristati na aranžman u kojem Hrvatska ne bi imala 50 posto udjela", rekao je.
Što se tiče dekomisije radioaktivnog otpada, Tadić smatra da bi se s dekomisijom prvog bloka moglo čekati 50 godina, čime bi se također značajno smanjila radioaktivnost otpada.
Nuklearni stručnjak rekao je da se hrvatska javnost ne uključuje u donošenje odluka o mogućem drugom bloku jer nuklearnu elektranu ne doživljava kao suvlasničku. "Ova nuklearka se još uvijek, što je meni jako čudno, shvaća kao nešto čime se Slovenija bavi", rekao je. Dodao je i kako u hrvatskoj stručnoj javnosti nema puno onih koji znaju kako nuklearnu energiju približiti ljudima.
Slovenija može i sama
Prema riječima ministra financija Klemena Boštjančiča, Slovenija je financijski sposobna realizirati projekt u slučaju odluke o izgradnji drugog bloka NE Krško. To bi se moglo financirati dijelom vlastitim kapitalom, a dijelom dugom. U ovom slučaju bit će potrebno jasno definirati pravila. Boštjančiču je najpogodnija ideja javno-privatno partnerstvo (tzv. narodne obveznice), prema kojem bi se država zadužila na tržištu i projektu dala potrebna sredstva za izgradnju NEK 2.
O realizaciji projekta građani će se izjasniti na savjetodavnom referendumu koji će se održati 24. studenog. Referendumska kampanja počinje u petak, a među njima će vjerojatno biti i pitanje iznimnog obima ulaganja u novu nuklearnu elektranu te dilema može li si to Slovenija priuštiti.