Engie, francuska energetska grupacija, najavila je ambiciozan plan za jačanje portfelja u obnovljivim izvorima energije, baterijama i električnim mrežama. Cilj je doseći 95 GW instaliranog kapaciteta do 2030., u usporedbi s 51 GW na kraju 2024. Kako bi to postigao, Engie planira uložiti između 21 i 24 milijarde eura u sljedeće tri godine, dajući prioritet tehnologijama koje omogućuju masovnu elektrifikaciju i dekarbonizaciju globalnih gospodarstava.
Investicije Engie prvenstveno će biti usmjerene na sektore obnovljive energije i skladištenja, što će činiti oko 75% dodijeljenih sredstava. U 2024. grupa je izgradila čak 4,2 GW obnovljivih kapaciteta, čime je svoj ukupni portfelj popeo na 46 GW. Nadalje, zabilježio je značajan rast u sektoru pohrane energije, s više od 5 GW bilo operativnih ili u izgradnji do kraja 2024. Ova ulaganja imaju za cilj zadovoljiti rastuću potražnju za dekarboniziranom električnom energijom i pozicionirati Engie kao ključnog igrača u energetskoj tranziciji.
Prihodi u padu
Grupa je revidirala svoje prognoze za 2025. nakon snažnih rezultata u sektoru obnovljivih izvora energije u 2024. Međutim, ukupni prihod pao je za 10,6% na 73,8 milijardi eura zbog pada cijena energije i smanjene volatilnosti tržišta. S druge strane, sektor obnovljivih izvora energije zabilježio je povećanje operativne dobiti od 7,3%, potaknuto iznimnim hidrološkim uvjetima u Francuskoj i Portugalu, kao i snažnim doprinosom puštenih novih kapaciteta, posebno u Sjedinjenim Državama i Europi.
Uz širenje OIE, Engie je radio na smanjenju rizika povezanih sa svojim nuklearnim operacijama. Grupa je krajem veljače 2025. dobila odobrenje Europske komisije za sporazum s belgijskom vladom o produljenju rada dvaju nuklearnih reaktora u Belgiji do 2035. Ova odluka omogućuje Engieu da "smanji rizik" osiguranjem rada svojih nuklearnih postrojenja u regiji, istovremeno omogućujući tvrtki da se usredotoči na rast u obnovljivcima, piše Energynews.

