Zbog ovisnosti o vremenskim okolnostima, proizvodnja inače velikih količina zelene vjetroenergije manje je predvidiva te stoga često nije usklađena s potrebama potrošača.
Takve izazove slovenska energetska skupina GEN-I rješava uslugom virtualne elektrane, u okviru koje od rujna prošle godine radi i vjetroelektrana Senj, koja je sa snagom od 156 MW i planiranom godišnjom proizvodnjom 530 GW h električne energije najveća u Hrvatskoj. Skupina GEN-I i tvrtka Energija projekt, vlasnik VE Senj, sada produljuju ugovor o otkupu fleksibilnosti.
Istodobno je produljen i PPA (Ugovor o otkupu električne energije) koji vjetroelektrani osigurava pristup tržištu za proizvedenu električnu energiju, kao i svu potrebnu infrastrukturu za trgovanje njome, uključujući i osiguravanje unaprijed utvrđene cijene za određeno razdoblje te reguliranje viškova i manjkova, priopćeno je iz GEN-I-ja.
Viša dodana vrijednost
U okviru navedenog ugovora suradnja je nadograđena novim modelom cijena SPOT+, koji Energiji projektu omogućuje da dio proizvodnje vjetroelektrane osigura na nekim likvidnim terminskim tržištima.
U okviru PPA-ja, VE Senj je osiguran stabilan i predvidiv izvor prihoda, čime se smanjuju financijski rizici povezani s fluktuacijom cijena energije.
Suradnja je istovremeno nastavljena i u području ponude sistemskih usluga u području hrvatske elektroenergetske mreže (HOPS), čime grupa GEN-I kao pionir na tržištu dokazuje da svojim inovativnim i naprednim proizvodima može partnerima ponuditi višu dodanu vrijednost. Otkup ukupne snage u Hrvatskoj tvrtke GEN-I u PPA dijelu inače iznosi već više od 500 MW.