Europski proizvođači solarne opreme mogli bi trebati i nekoliko stotina tisuća kvalificiranih radnika u nadolazećim godinama, navodi se u izvješću koje je početkom tjedna objavila europska lobistička udruga za Sunčevu energiju SolarPower Europe (SPE).
Prema izvješću, u toj je djelatnosti u Europskoj uniji otvoreno oko 648 tisuća radnih mjesta u ekvivalentnom punom radnom vremenu lani, uglavnom u instalaciji i montaži solarne opreme. Ekvivalent punog radnog vremena je uobičajeno mjerilo koje se koristi u ljudskim resursima, gdje se svi poslovi pretvaraju u radna mjesta s punim radnim vremenom. Stvarni broj zaposlenih, dakle, obično je veći jer zaposlenici rade i na pola radnog vremena.
Ako se 'boom' Sunčeve energije nastavi, broj zaposlenika u toj djelatnosti, prema srednjem scenariju, mogao bi doseći 1,2 milijuna do 2027. godine. Najveća potražnja za kvalificiranom radnom snagom je u Njemačkoj.
Prepreka brzom rastu
Najveća potreba je za građevinskim radnicima za montažu te projektantima i inženjerima elektrotehnike, izvijestila je njemačka novinska agencija DPA.
Proizvođači solarne opreme zabrinuti su da bi nedostatak kvalificiranih radnika mogao postati prepreka brzom rastu.
"Premalo zaposlenih u obnovljivim izvorima znači da se ne može provesti dovoljno projekata", rekla je Sanda Božić, voditeljica ljudskih resursa u tvrtki Baywa r.e. sa sjedištem u Münchenu koja razvija projekte sunčanih elektrana.
Poljska je, prema izvješću SPE-a, prošle godine imala najviše zaposlenika povezanih sa Sunčevom energijom, s nešto manje od 147 tisuća radnika u ekvivalentnom punom radnom vremenu. Zatim, slijede Španjolska (103 tisuće radnika) i Njemačka (nešto manje od 96 tisuća radnika).
Prema SPE-u, to će se uskoro promijeniti - u Njemačkoj će, prema očekivanjima, biti više od 210 tisuća zaposlenika u ekvivalentnom punom radnom vremenu 2027. godine. A to je pak više od Španjolske ili Poljske.