Građanima koji su tijekom 2023. instalirali fotonaponske elektrane na svojim obiteljskim kućama Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) daje mogućnost 50 posto retroaktivnog povrata uloženih sredstava. Za te projekte osiguran je proračun od gotovo 4,9 milijuna eura, a uvjeti pod kojima je moguće prijaviti se za dostupna sredstva objavljeni su danas u novom javnom pozivu Fonda, kojim se potiče iskorištavanje Sunčeve energije za dobivanje električne energije u kućanstvima.
"Upravo je solarizacija jedan od značajnih koraka u zelenoj tranziciji naše zemlje, što Fond u suradnji s resornim Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije te Ministarstvom gospodarstva, podržava s ovim, ali i raznim drugim dostupnim programima sufinanciranja. Na novi javni poziv Fonda mogu se prijaviti građani koji su u razdoblju od 1. siječnja do zaključno s 29. prosinca 2023. na svojim kućama instalirali fotonaponsku elektranu i dobili potvrdu za trajni pogon", javlja FZOEU.
Nakon toga, sufinanciranje korištenja obnovljivih izvora, pa i fotonaponskih elektrana, bilo je moguće programom sufinanciranja energetske obnove obiteljskih kuća, za što su se zahtjevi podnosili u ožujku ove godine. Također, novu šansu za prijavu imat će građani koji, iz nekog razloga, na prošlogodišnji poziv za sufinanciranje fotonaponskih elektrana nisu dostavili svu potrebnu dokumentaciju, a udovoljavaju propisanim uvjetima.
Energetska neovisnost kućanstava
Osnovni uvjet sufinanciranja je razdoblje ugradnje sustava i ishođenja dozvole za trajni pogon zato što su sredstva za ovu namjenu osigurana od privremene naknade definirane Zakonom o provedbi Uredbe Vijeća EU 2022/1854 o hitnoj intervenciji za rješavanje pitanja visokih cijena energije.
"Naime, namjera tog zakona upravo je bila da se naplaćena naknada od ostvarenog ekstra profita investira u fotonaponske elektrane na kućama, kako bi građani u što većoj mjeri proizvodili električnu energiju za vlastite potrebe i tako postali energetski neovisni. Onima koji udovoljavaju uvjetima poziva i dostave potpunu dokumentaciju, Fond će, kao i dosad, sufinancirati do 50 posto troška investicije, odnosno do 600 eura po kW nazivne snage ugrađene elektrane", izvijestio je Fond.
Prijave na ovaj Javni poziv podnosit će se isključivo elektronički, korištenjem informacijskog sustava eFZOEU uz NIAS autentifikaciju i korištenje vjerodajnica značajne sigurnosti.
Broj zahtjeva za sufinanciranje fotonaponskih elektrana u prošloj godini pokazuje pozitivan trend u razvoju energetske neovisnosti kućanstava. To se ogleda i u interesu za program energetske obnove obiteljskih kuća za koji je bilo osigurano rekordnih 120 milijuna eura. Zaprimljeno je gotovo 12.000 prijava, od kojih se veliki broj odnosi i na ugradnju obnovljivih izvora u kućanstvima što pokazuje da su hrvatski građani svjesni svih ekonomskih i ekoloških prednosti takvog načina proizvodnje toplinske i električne energije.
Sredstva za sufinanciranje fotonaponskih elektrana svakako će biti dostupna i u nadolazećem razdoblju, zahvaljujući programima Fonda, ali i izvorima financiranja u EU-u.