Prema podacima Udruge za fotonapon Slovenije (Združenje slovenske fotovoltaike), Slovenija je 2024. godine instalirala 298,8 MW solarnih kapaciteta. Direktorica Nina Hojnik izjavila je za pv magazin da ukupni iznos uključuje 191,5 MW kućnih elektrana, 100,8 MW komercijalnih i industrijskih projekata i 6,5 MW komunalnih kapaciteta.
Prošlogodišnji kapaciteti znatno su pali su s 486 MW u 2023., čime je slovenski kumulativni solarni kapacitet porastao na 1,4 GW.
Rezidencijalno tržište, koje ima najveći udio sa 742 MW, je "gotovo u zastoju" zbog čimbenika koji uključuju završetak neto mjerenja, mijenjanje javnog mnijenja, nesigurnost oko novog tarifnog sustava i rasprave o nuklearnoj energiji,pojasnila je Hojnik.
Novi tarifni sustav
Slovenija je u listopadu uvela novi tarifni sustav, zamjenjujući cijene u vršnoj i izvan vršne sezone mrežnim naknadama koje se razlikuju prema dobu dana i sezoni. Hojnik je rekla da sustav cilja na aktivnu potrošnju i da se očekuje da će potaknuti ulaganja u solarno-hibridna rješenja.
“Optimistična” prognoza udruge za ovu godinu je 250 MW novih kapaciteta, što će porasti na 400 MW u 2026. ako financiranje za komunalne projekte postane dostupno i realiziraju se svi projekti za vlastitu potrošnju između poduzeća i zajednice koji su odobreni za financiranje.
Upitan o regulatornim promjenama potrebnim za potporu solarnom tržištu, Hojnik je pozvala na sveobuhvatne mjere fleksibilnosti i transparentan, dvogodišnji plan za subvencije i sheme potpore kako bi se osigurala stabilnost.
Hojnik je također rekla da bi Slovenija trebala osigurati usklađenost sa svojim zakonodavstvom iz 2023., koje zahtijeva instalacije na postojećim krovovima i parkiralištima većim od 1.700 m² te na novoizgrađenim krovovima i nadstrešnicama iznad 1.000 m².
U siječnju je slovensko Ministarstvo kohezije i regionalnog razvoja pokrenulo program vrijedan 16 milijuna eura za potporu zajednicama solarne energije s projektima od najmanje 100 kW.