Slovenska regulatorna Agencija za energetiku u siječnju će uvesti prve izmjene novog sustava mrežarina koji je na snazi od 1. listopada. Tvrtke će imati prijelazno razdoblje od godinu dana u kojem im se neće naplaćivati prekomjerna snaga ako ne promijene ugovorenu snagu. Naime, u srijedu su u tamošnjim Narodnim novinama objavljene izmjene i dopune Metodologije za obračun mrežarine za elektrooperatore, koje stupaju na snagu 1. siječnja.
Prema pojašnjenjima agencije, prihvaćene izmjene rezultat su prvih analiza učinaka i inicijativa odnosno komentara korisnika. Prelazak u studenom na zimsku sezonu znači i znatno više troškove mrežarine i znatno veći računima za struju za dio korisnika, što uznemiruje građane i, osobito, poduzetnike. „Postojeći sustav, posebno za industriju koja radi 24 sata sedam dana u tjednu, ne dopušta prilagodbu pa će uvelike povećati troškove poslovanja. Također ne dopušta prilagodbu uslužnih djelatnosti, poput trgovine i ugostiteljstva“, piše u žalbi slovenske gospodarske komore.
Jedna od izmjena je i utvrđivanje prijelaznog razdoblja od jedne godine za poslovne kupce, odnosno one s priključnom snagom većom od 43 kW. Agencija je na temelju analize učinaka utvrdila da se određeni dio tvrtki još nije adekvatno prilagodio promjenama. Slijedit će i daljnje moguće promjenama novog sustava naplate mrežarine.
Tijekom jednogodišnjeg prijelaznog razdoblja trgovačkim društvima neće se naplaćivati prekomjerna snaga ako ne promijene ugovorenu snagu za 2025. godinu. U međuvremenu, dvogodišnje prijelazno razdoblje sada se primjenjuje na kućanstva i male poslovne korisnike.
Tko se zeznuo moći će poništiti promjenu
Budući da su neki poslovni kupci već promijenili ugovorenu obračunsku snagu za 2025. godinu, najkasnije do 20. siječnja moći će vratiti izmijenjenu obračunsku snagu na vrijednost koju je utvrdio Eles prije uvođenja novog sustava.
Izmjene koje stupaju na snagu od nove godine uvode i smanjenje minimalne priključne snage. Poslovnim kupcima iznad 43 kW minimalna snaga smanjit će se s 25 na 15 posto priključne snage. Time će se, navode iz agencije, osigurati niži trošak mrežarine, kao i manji doprinos obnovljivim izvorima energije.
Kupcima koji postignu ekstremno niske snage, a imaju ugovorenu snagu postavljenu na razini minimalne snage, ugovorena snaga će se ponovno odrediti uzimajući u obzir novu minimalnu snagu. Korisnici, posebice oni sezonskog karaktera ili kupci koji u određenom razdoblju neće poslovati ili će poslovati u izrazito malom opsegu, morat će obratiti pozornost na pravovremenu promjenu ugovorene snage, pojašnjava agencija na svojim stranicama.
Promjene u rokovima
S novom godinom smanjit će se i obračunska snaga za korisnike na niskom naponu priključne snage manje od 43 kW, kojima se ne evidentiraju 15-minutna mjerenja preuzete energije. U međuvremenu, mijenja se rok u kojem svi korisnici mogu promijeniti ugovorenu snagu za sljedeći mjesec, s 8. na 15. u mjesecu. Iz Agencije kažu da je promjena bila nužna jer dio kupaca račune za utrošenu struju ne dobije do 8. u mjesecu. Agencija za energetiku, reagira na odluke saborskog Odbora za infrastrukturu, okoliš i prostor koje je donio u studenom ove godine zbog nezadovoljstva novim sustavom obračuna mrežarine za električnu energiju, izrazila je spremnost i na neke druge izmjene.
Tako će do iduće zimske sezone razmotriti mogućnost postupnog prilagođavanja cjenovnog signala najskupljeg vremenskog bloka (blok 1), koji se javlja u visokoj sezoni. Točan način moguće prilagodbe Agencija za sada ne može ponuditi blaže poskupljenje mrežarine na prijelazu na zimsku sezonu jer im treba vremena da pripreme promjenu metodologije i provedu potrebne prilagodbe. Vlada Elesu sugerira da, ako je moguće, predloži jednostavniji odnosno primjereniji sustav obračuna, objavio je RTV Slovenije.