Veliko izviješće: Solarna energija premašila 2 TW globalnog kapaciteta u 2024.

Autor: B.K. Objavljeno: 12.05.2025. 🕜 14:37 Lokacija: Bruxelles
  • Zakretni fotonaponski modul, na 'trackeru' (izvornik: pryzmat / Shutterstock, 2007.)

• fotonaponski sustavi, fotonaponski moduli, sunčane elektrane, Sunčeva energija
    Izvor: pryzmat / Shutterstock

Lani je na globalnoj razini instalirano gotovo 600 GW solarnih kapaciteta

Prema najnovijem izvješću Global Market Outlook for Solar Power 2025–2029, objavljenom od strane organizacije SolarPower Europe, godina 2024. označena je kao prijelomna za solarnu energiju. U toj je godini na globalnoj razini instalirano gotovo 600 GW solarnih kapaciteta, što predstavlja porast od 33 posto u odnosu na prethodnu godinu. Time je solarna energija činila 81 posto svih novih obnovljivih izvora dodanih u svjetski energetski sustav.

Udio solarne energije u globalnoj proizvodnji električne energije porastao je na 7 posto, gotovo udvostručen u odnosu na razinu iz 2021. godine. Po rastu proizvodnje električne energije, solarna energija nadmašila je sve druge tehnologije, s tri puta bržim rastom od energije vjetra, koja je zauzela drugo mjesto. Ukupni instalirani solarni kapacitet u 2024. godini premašio je 2 TW – dok je do prvog teravata bilo potrebno gotovo 70 godina, drugi je dosegnut u samo dvije.

Ovakav napredak rezultat je brzog tehnološkog razvoja, sve nižih troškova te globalnog viška proizvodnih kapaciteta koji su snizili cijene. Zahvaljujući tim čimbenicima, solarna energija sve više nadmašuje ostale tehnologije za proizvodnju električne energije.

 

Rast se nastavlja, ali sporije

Prema srednjem scenariju iz izvješća, očekuje se da će se rast tržišta nastaviti, iako usporenijim tempom. Predviđa se da će u 2025. godini biti instalirano 655 GW novih solarnih kapaciteta, uz godišnje stope rasta koje će između 2027. i 2029. ostati u nižim dvoznamenkastim postocima, dosegnuvši 930 GW do kraja promatranog razdoblja. Ipak, ostvarenje cilja Globalnog solarnog vijeća od 8 TW do 2030. zahtijevalo bi prosječno 1 TW novih instalacija godišnje.

Rast solarne energije nije ravnomjerno raspoređen. Najveći dio širenja zabilježen je u azijsko-pacifičkoj regiji, predvođenoj Kinom. U 2024. kinesko tržište solarne energije poraslo je za 30 posto i dosegnulo 329 GW, čime je Kina ostvarila 55 posto globalnog udjela – više od ukupnog zbroja preostalih deset najvećih tržišta. Iako taj rast doprinosi globalnoj dekarbonizaciji, također ukazuje na snažnu globalnu ovisnost o jednoj zemlji. Budući da Kina 2025. provodi značajne promjene u dizajnu solarnog tržišta, očekuje se privremeno usporavanje globalnog rasta u 2026.

Izvor: Vaclav Volrab / Shutterstock

U međuvremenu, druge regije, poput Bliskog istoka i Afrike, bilježe pad u novim instalacijama. Broj zemalja s godišnjim tržištima većim od 1 GW porastao je na 35, ali to je manje od očekivanog. Izvješće uključuje detaljnu analizu tih tržišta, uz doprinos nacionalnih solarnih i obnovljivih udruga.

Indija se u 2024. godini pozicionirala kao treće najveće solarno tržište na svijetu, nakon što je više nego udvostručila godišnje instalacije. Očekuje se nastavak snažnog rasta, zahvaljujući njezinoj sveobuhvatnoj solarnoj strategiji.

 

Postavljanje ambicioznih ciljeva

Za održavanje globalnog rasta, izvješće ističe potrebu za rješavanjem izazova specifičnih za pojedine regije. U razvijenijim tržištima to uključuje povećanje fleksibilnosti mreže, pohranu energije i pojednostavljenje postupaka priključenja. U manje razvijenim državama ključno je zatvaranje investicijskog jaza, a u svim regijama – razvoj kvalificirane radne snage i postavljanje ambicioznih ciljeva.

Solarna energija, kao pristupačan izvor, ima potencijal igrati ključnu ulogu u jačanju energetske sigurnosti i konkurentnosti država. U srednjem scenariju izvješća predviđa se da će globalni instalirani solarni kapacitet doseći 7,1 TW do 2030. godine, što bi činilo gotovo dvije trećine od 11 TW obnovljivih izvora predviđenih na konferenciji COP28. U povoljnim uvjetima, solarni bi kapacitet mogao premašiti 8 TW do kraja desetljeća.

TAGOVI