Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) nastavlja s poticanjem elektromobilnosti, za koju je u ovoj godini ukupno osigurano čak 105 milijuna kuna bespovratnih sredstava.
Osim većeg proračuna, građane i tvrtke očekuje i izmijenjeni model prijave za sufinanciranje. Naime, za razliku od dosadašnje izravne prijave, ove godine će za građane i tvrtke prijavu podnositi prodavatelji vozila putem prijavne aplikacije. Na raspolaganju je čak 90 milijuna kuna, dok je preostalih 15 rezervirano za javni sektor, koji će se i dalje prijavljivati izravno Fondu.
Prvi korak u provedbi novog modela sufinanciranja bit će objava Javnog poziva za proizvođače, generalne zastupnike ili uvoznike motornih vozila, koji će Fondu prijaviti prodajna mjesta i dostupne modele energetski učinkovitih vozila. Svako prodajno mjesto pritom će dobiti korisnički račun za prijavnu aplikaciju, javlja FZOEU.
Nakon što Fond početkom lipnja objavi Javni poziv za građane i tvrtke, prodavatelji će kroz prijavnu aplikaciju korisnike prijavljivati za sufinanciranje. Unosom obveznih podataka prijavitelja i učitavanjem potrebne dokumentacije u sustav, za korisnika će se automatski rezervirati dostupan iznos poticaja.
Međutim, kako bi ostvario pravo na sufinanciranje, korisnik u određenom roku treba uplatiti i obvezni minimalni predujam za vozilo, u iznosu od sedam posto traženih sredstava FZOEU-a. Za fizičke osobe to će biti najviše 4.900 kuna, a za pravne do 28 tisuća kuna.
Privremeno zatvaranje poziva
Koliko je točno sredstava iskorišteno, moći će se u stvarnom vremenu pratiti na posebnoj stranici Fonda koja će početkom lipnja biti u funkciji. Na njoj će zainteresirani korisnici moći pronaći sve detalje o programu sufinanciranja, kao i popis svih modela vozila za koje je dostupno sufinanciranje te njihovih prodajnih mjesta.
Kad iznos rezerviranih sredstava u prijavnoj aplikaciji dosegne 90 milijuna kuna, poziv za građane i tvrtke će se privremeno zatvoriti, izvijestio je FZOEU.
Nabavka vozila će se, kao i do sad, sufinancirati s do 40 posto po vozilu, a maksimalni iznos poticaja će ovisiti o kategoriji. Za električna vozila L1-L7 kategorije osigurano je do 20 tisuća kuna, za plug-in hibride do 40 tisuća kuna, dok će se za kupnju vozila s električnim pogonom ili čak na vodik moći dobiti do 70 tisuća kuna.
Sredstva su dostupna i za vozila N1 kategorije i to plug-in hibridna vozila (do 40 tisuća kuna) te ona s električnim pogonom ili pogonom na SPP, UPP ili vodik, za koja se može dobiti do 70 tisuća kuna.
S maksimalno 400 tisuća kuna sufinanciraju se i vozila kategorije N2, N3, M2, M3 s električnim, 'plug-in' hibridnim pogonom, pogonom na SPP, UPP ili vodik.
Niz sastanaka
Građani će sufinanciranje moći ostvariti za jedno novo vozilo, dok će tvrtke moći kupiti i više njih, ali će im maksimalno biti dostupno do 400 tisuća kuna bespovratnih sredstava. I jedni i drugi kupljena vozila moraju zadržati u vlasništvu dvije godine.
Prilikom planiranja novog modela sufinanciranja Fond je održao niz sastanaka sa strukovnim udruženjima, uključujući i Hrvatsku gospodarsku komoru te s raznim proizvođačima, generalnim zastupnicima i uvoznicima vozila, kao i zainteresiranim udrugama.
Inače, Fond je do sad odobrio sufinanciranje za više od 4.500 električnih vozila. Međutim, tranziciju prometnog sustava u energetski učinkovitiji potrebno je još dodatno ubrzati, s obzirom na to da Strategija niskougljičnog razvoja predviđa da bi do 2050. godine čak 35 posto hrvatskog voznog parka trebalo biti električno.