Tvrtka Bugatti Rimac ovaj tjedan je predstavila Bugatti Tourbillon. Budući da je Tourbillon prvi Bugattijev model u posljednjih više od 20 godina bez legendarnog motora W16, nije primijenjena tradicija imenovanja osnovnih modela po Bugattijevim čuvenim automobilističkim asovima. Umjesto toga, odabrano ime savršeno utjelovljuje karakter automobila. Radi se o francuskoj riječi tourbillon, što je urarski izum iz 1801. Švicarca koji je tada živio u Francuskoj, a ujedno nenametljivo podsjeća na Bugattijevo francusko naslijeđe i sjedište u Molsheimu.
"Razvoj automobila Bugatti Tourbillon na svakom je koraku vođen Bugattijevom poviješću dugom 115 godina, kao i riječima samoga Ettorea Bugattija. S dizajnerskim i inženjerskim timovima koji su željeli započeti novo i uzbudljivo poglavlje u priči o Bugatti sportskim hiperautomobilima, vodio sam se Ettoreovim mantrama koje kažu da 'ako je nešto usporedivo, onda više nije Bugatti' te da 'ništa nije previše lijepo'", ističe Mate Rimac, glavni izvršni direktor tvrtke Bugatti Rimac.
"Automobilske legende Type 57SC Atlantic, koji je poznat i kao najljepši automobil na svijetu, Type 35, najuspješniji trkaći automobil do sada, i Type 41 Royale, jedan od najambicioznijih luksuznih automobila svih vremena, poslužili su nam kao inspiracija. Istovremeno su dizajn, performanse i luksuz odredile temelje novog Tourbillona, automobila koji je elegantniji, uzbudljiviji i luksuzniji od bilo kojeg ranijeg automobila. Drugim riječima, Tourbillon je jedinstven. I baš kao spomenute legende iz nekih prošlih vremena, Tourbillon nije napravljen samo za sadašnjost ili čak budućnost, već pour l’éternité – za vječnost", dodaje.
Goleme aerodinamične sile
Tourbillon razvija ukupno 1800 konjskih snaga, od čega tisuću u motoru na unutarnje izgaranje, a 800 u elektromotorima. Novi motor V16 s obujmom od 8,3 litre u potpunosti je atmosferski te je izrađen od izrazito lakih materijala i teži svega 252 kilograma.
Elektromotore pak napaja uljno hlađena baterija od 800 volti i kapaciteta 25 kW h, a automobil ima pogon na sva četiri kotača. Iako su prioriteti pogonskog sklopa snaga, odziv gasa i dopuna okretnog momenta, relativno velik energetski kapacitet od 25 kW h omogućuje znatno iskoristiv doseg na isključivo električnu energiju – više od 60 kilometara.
Sve su površine, utori i usisni ventili pažljivo obrađeni kako bi uravnoteživali goleme aerodinamične sile automobila koji se kreće brzinom većom od 400 km/h te zadovoljavali termodinamičke potrebe motora V16, elektromotora i baterije pri maksimalnoj izvedbi.
Automobil od nule do 100 km/h ubrzava za dvije sekunde, a od nule do 200 km/h za pet sekundi te može dosegnuti najveću brzinu od 445 km/h.
Bugattijev Tourbillon upravo kreće s fazom testiranja, a prototipovi su već na cesti u iščekivanju prvih isporuka kupcima tijekom 2026. godine, priopćeno je iz agencije 404.
Ukupno će biti proizvedeno 250 automobila po neto početnoj cijeni od 3,8 milijuna eura.
Ručno sklapanje automobila odvijat će se u pogonu Bugatti Atelier u Molsheimu.