Zajednički mehanizam kupnje prirodnog plina Europske unije poznatiji kao AggregateEU, nije se pretvorio u odličnu opciju za europsko tržište plina, kažu izvori upoznatim s povjerljivim podacima koje navodi Financial Times.
Na vrhuncu energetske krize, EU je pokrenula takozvani AggregateEU kako bi omogućila agregaciju potražnje i zajedničku kupnju plina na europskoj razini, u pokušaju jačanja energetske sigurnosti EU-a. Mehanizam ima za cilj prikupljanje i objedinjavanje potražnje za plinom od tvrtki osnovanih u EU ili u zemljama Energetske zajednice i usklađivanje s najkonkurentnijom tržišnom ponudom na vrijeme za sljedeću sezonu punjenja skladišta.
Međutim, ovaj mehanizam i platforma za udruživanje i usklađivanje potražnje i ponude rezultirali su ugovorima za plin za tek 2% potencijalne potražnje, rekli su FT-u izvori upoznati s podacima.
Europski birokrati naglašavali su da je iznimno uspješan u svibnju 2023. EU je objavio uspješan ishod prvog međunarodnog natječaja za zajedničku nabavu plina za EU.
“Ovo je izvanredan uspjeh za instrument koji nije postojao prije nekih pet mjeseci. Komisija je odigrala svoju ulogu agregatora i posrednika, a sada je na dotičnim stranama da sklope svoje sporazume", rekao je ondašnji potpredsjednik Europske komisije Maroš Šefčovič tada. No, sklopljeni ugovori bili su djelić potencijalne potražnje, prema izvorima FT-a.
Jedna energetska tvrtka, koja je željela ostati anonimna, rekla je za FT da platforma za zajedničku kupnju plina "nije donijela dodatne količine na tržište tako da nije postigla ono što je namjeravala učiniti". Ugovaranje količina bilo je dobrovoljno.
Velike količine, ali ne i ugovori
Prema shemi, Europska komisija naložila je da svaka država članica mora osigurati da lokalne tvrtke sudjeluju u podnošenju narudžbi koje su ekvivalentne 15 posto obveza punjenja skladišta plina svake zemlje. Stvarna kupnja plina ostala je dobrovoljna.
Platforma je ukupno spojila kupce i prodavače plina za 43 milijarde kubičnih metara potražnje, ali, prema trojici ljudi koji su upoznati s povjerljivim podacima, samo je oko milijarda kubika plina u konačnici ugovoreno i prijavljeno komisiji.
Male zajedničke količine nabave bacaju sumnju na učinkovitost mehanizma i dovodi u pitanje planove Europske komisije da proširi mehanizam zajedničke kupnje plina na kritične minerale i vodik kako planira kontroverzna Ursula von der Leyen.