Crna Gora planira LNG terminal

Autor: N. D. Objavljeno: 30.09.2024. 🕜 08:39 Lokacija: Podgorica (Crna Gora)
  • Tanker za ukapljeni prirodni plin (LNG) 'Lake Charles' na terminalu (izvornik: Shutterstock, 2013.)

• LNG tankeri, LNG
    Izvor: Shutterstock

Zemlja koja gradi LNG terminal nema razvijenu potrošnju plina, naglašavaju protivnici

Crnogorsko Ministarstvo rudarstva, nafte i plina najavilo je izgradnju LNG plinskog terminala u Baru u sklopu Jadransko-jonskog plinovoda koji bi povezivao Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru preko čvorišta u Albaniji. Tamošnja vlada potpisala je lani memorandum o razumijevanju oko gradnje terminala i termoelektrane s američkim kompanijama Enerflex Energy Systems i Wethington Energy, a EU je izrazila spremnost sufinancirati projekt. Tada je rečeno da bi radovi trebali početi do kraja 2025. a projekt datira još za premijera Mila Đukanovića. 

Iako smatraju da bi projekt imao brojne prednosti, ovakve najave zaRegionalnu ekološku mrežu CEE Bankwatch predstavljaju ekološki i ekonomski rizične investicije koje se plasiraju kao strateški projekti. No, u crnogorskom Ministarstvu navode prednosti kao što su ekonomske, zatim veća stabilnost opskrbe električnom energijom, te geopolitičke - od izlaska na globalno tržište i moguće supstitucije plinske Termoelektrane umjesto Pljevaljske.

 
Nema razvijene plinske mreže

 

Nataša Kovačević iz CEE Bankwatcha podsjeća da se ovim projektom ignoriraju obveze iz Pariškog sporazuma i Sofijske deklaracije da će se fosilna goriva izbaciti iz upotrebe do 2025. godine.

Crna Gora nema razvijenu plinsku infrastrukturu, niti je ovisna o plinu, što je njena prednost u slučaju globalne energetske krize, pogotovo jer su neki od najvećih izvoznika plina, poput Azerbajdžana, u svijetu prepoznati kao nedemokratski. Uostalom, takav bi projekt zahtijevao i ogromna kreditna ulaganja, što bi dugoročno dovelo do dužničkog ropstva", kaže Kovačević i podsjeća i da Europa aktivno radi na smanjenju plinske ovisnosti.

Osim ekoloških rizika, kako kaže Kovačević, projekt nosi i ozbiljne sigurnosne rizike.

"Terminal u Baru gradio bi se na seizmički osjetljivom području u neposrednoj blizini naselja i skladišta opasnih kemikalija. Osim toga, uvođenje plina u crnogorsku elektroenergetsku mrežu bez razvijenog tržišta i potrošnje, te nosivost Imajući u vidu da su regionalna tržišta već pokrivena, vodi u neizvjesnu budućnost i ekonomski neisplativ terminal", kaže ona.

Stoga Globalna ekološka mreža CEE Bankwatch pita nadležne zašto se Crna Gora ne fokusira na održivu zelenu energiju iz obnovljivih izvora - sunca, vode i vjetra, kojih ima u izobilju, a koji su dugoročno prihvatljiviji i isplativiji.

TAGOVI