HERA donijela odluku o znatno uvećanim tržišnim cijenama plina

Autor: N. D. Objavljeno: 30.08.2024. 🕜 08:48 Lokacija: Zagreb
  • Plinski plamen
    Izvor: Shutterstock

Nabavna cijena plina je znatno porasla - čeka se odluka Vlade o novim popustima

Upravno vijeće Hrvatske energetske regulatorne agencije danas je utvrdilo nove cijene plina u javnoj opskrbi, a neslužbene računice pokazuju da bi plin građanima početkom listopada mogao poskupjeti od 20 do 30-ak posto, ovisno o opskrbnom području. To smo prvi i najavili i detaljno obrazložili u članku koji je objavljen sredinom srpnja ove godine. Sada treba pričekati da Vlada objavi kojim mjerama misli nastaviti utjecati da poskupljenje ipak bude manje, kako je najavio premijer Plenković. Naime, postojeće Vladine mjere utjecaja na cijene energije vrijede do kraja rujna.

Odluka o tarifnim stavkama po svim distribucijskim područjima važit će od 1. listopada do 31. prosinca 2024. te za razdoblje od 1. siječnja do 30. rujna 2025.

HERA nije obrazložila odluku. Neslužbeni izračuni pokazuju da bi takve cijene od listopada bile više 20-30 i nešto više posto, a na rast cijena ponajviše utjecao rast nabavne cijene plina. Naime, nabavna cijena plina dosad je iznosila 26.40 eura po MWh, a po novoj Metodologiji za izračn cijene raste na 37.50 eura/MWh, što je porast za 42.5 %.

Uz trošak nabave, krajnja cijena plina sadrži i trošak distribucije i opskrbe, gdje su se maržama natjecali opskrbljivači plinom pa će umjesto GPZ Opskrbe javnu uslugu u Zagrebu pružati Međimurje plin.

Raspon je sličan

Ta će tvrtka do kraja ove godine plin Zagrepčanima, ne bude li subvencija, prodavati po cijeni od 0.0522 eura po kilovatsatu (kWh), što je rast od 26.7 posto u odnosu na dosadašnjih 0.0412 eura/kWh, u koju su uključene i subvencije vlade.   

Riječki Energo u Rijeci će prodavati plin po cijeni 22,2% višoj, u Osijeku bi cijena građanima koje opskrbljuje HEP Plin trebala rasti za 29%, a u Varaždinu Termoplinova cijena viša je za 29,7% u odnosu na dosadašnju. Cijena E.ON Plina za Čakovec viša je za 33%.

Te se cijene i računice, inače, odnose na prosječnog kupca iz tarifnog modela TM2, čiji je raspon godišnje potrošnje plina od 5.001 do 25.000 kWh, a i za ostala distribucijska područja neslužbene računice pokazuju da se poskupljenja kreću u rasponu od 20-ak do 30-ak posto.

Ne treba sumnjati da će premijer Plenković za koji dan uletjeti kao "princ na bijelom konju" i nastaviti u jednoj, možda manjoj mjeri, subvencionirati krajnju cijenu plina građanima pa možda čak i do razine da se poskupljenje jedva osjeti. Poanta je ostaviti dojam u javnosti i pokupiti političke bodove uoči predsjedničkih izbora ove jeseni. 

TAGOVI