EU uvozi više plina iz Rusije nego iz SAD-a

Autor: B. O. Objavljeno: 02.09.2024. 🕜 09:37 Lokacija: Hamburg (Njemačka)
  • Detalj plinskog sustava (izvornik: Jan Kranendonk / Shutterstock, 2007.)

• plinovodi, plinski sustavi
    Izvor: Jan Kranendonk / Shutterstock

Hrvatski LNG terminal radi odlično, bolje od konkurencije

Zemlje Europske unije prvi su put u gotovo dvije godine u jednom tromjesečju uvezle više prirodnog plina iz Rusije nego iz Sjedinjenih Američkih Država, pokazalo je novo istraživanje energetskog tržišta. Ali ono što više treba brinuti je rapidan pad uvoza plina općenito ove godine, što osim blage zime i punih skladišta ukazuje i na gospodarske slabosti bloka.

Naime, EU je od travnja do lipnja kupio više od 12,7 milijardi kubičnih metara od Rusije i 12,3 milijarde od SAD-a, izvijestila je konzultantska tvrtka Bruegel sa sjedištem u Bruxellesu.

U usporedbi s prvim tromjesečjem 2024., isporuke iz Rusije blago su pale, ali su one iz SAD-a pale oštrije, pokazalo je istraživanje. 

Norveška je i dalje najveći dobavljač plina u EU s 23,9 kubičnih metara u drugom tromjesečju, izvijestila je njemačka novinska agencija DPA.

Rusija je držala tu poziciju sve do invazije na Ukrajinu u veljači 2022., nakon čega su mnoge države EU-a smanjile ruski uvoz. 

 
Uvoz LNG-a u opadanju

 

Međutim, treba znati da ja uvoz LNG-a u zadnjem tromjesečju općenito bitno niži nego 2022. i 2023.

Rusija je držala vodeću  poziciju sve do invazije na Ukrajinu u veljači 2022., nakon čega su mnoge države EU-a smanjile ruski uvoz.

Ono što najviše zabrinjava iz Bruegelovih podataka je posvemašnji pad upotrebe plina u EU-u - ova godina najbliža je povijesnim minimumima ikada, dok je 2023. odmah ispred, što ukazuje i na rastuću slabost gospodarstva u bloku koji se ni ove godine neće približiti 1% u eurozoni. Od svih kopnenih ruta za uvoz ruskog plina uz ukrajinski pravac radi samo Turski tok i to s najvećim do sada zabilježenim volumenima tijekom prvih osam mjeseci.

Hrvatski LNG terminal na Krku u 34. tjednu godine radio je s rekordnih 90% kapaciteta, u odnosu na druge zemlje gdje je upotreba te infrastrukture bila bitno slabija. 

 

Ratni kovčeg

 

Prema statistici Savezne vlade, Njemačka više ne kupuje plin iz Rusije. Međutim, ako se promatra cijela Europska unija, Rusija se popela na drugo mjesto na popisu dobavljača, odmah ispred SAD-a. 

U nedjeljnom izdanju novina Welt, Norbert Röttgen, stručnjak za vanjske poslove njemačke konzervativne oporbene stranke Kršćansko-demokratske unije (CDU), pozvao je na zabranu uvoza ruskog plina u cijeloj Europskoj uniji.

"Europljani podupiru Ukrajinu s milijardama, a istovremeno uplaćuju milijarde u Putinov ratni kovčeg - to nije ni odgovorno, ni racionalno ni vjerodostojno", rekao je.

Michael Kruse, glasnogovornik za energetsku politiku njemačke pro-poslovne Slobodne demokratske stranke (FDP), članice vladajuće koalicije, pozvao je na dodatnu naknadu na cijenu uvezenog ruskog plina kako bi se povećala financijska i vojna pomoć Ukrajini. "To bi omogućilo Putinu da sam plati za otpor svojim barbarskim napadima", rekao je Kruse novinama.

TAGOVI