Tržišta električne energije u članicama Europske unije uspješno se oporavljaju od svoje ovisnosti o ruskom plinu. Nedavno objavljena izvješća ukazuju na poboljšane tržišne situacije u Europi pa se čini da je EU na pravom putu prevladavanja energetske krize iz 2022. godine.
U izvješću objavljenom početkom listopada prošle godine Europska komisija navodi da je u usporedbi sa skokom cijena električne energije tijekom trećeg i četvrtog tromjesečja 2022. europska referentna vrijednost cijene električne energije tijekom prva tri mjeseca 2023. u prosjeku iznosila 122 EUR/(MW h). To je za 40% manje nego u istom razdoblju 2022. godine.
Najviše cijene tijekom prvog tromjesečja 2023. zabilježene su u Italiji (158 EUR/(MW h)) i Grčkoj (157 EUR/(MW h)), ali i one su bile za 37%, odnosno za 34% niže nego u prvom tromjesečju 2022. godine.
Na godišnjoj razini članice Europske unije doživjele su pad cijena na svojim veleprodajnim tržištima električne energije i to u rasponu 57 - 11%.
Najveći međugodišnji pad cijena u članicama zabilježen je u Španjolskoj i Portugalu (za 57%) te u Francuskoj i Hrvatskoj (za 43%). Europska komisija tumači da je pad cijena djelomično potaknut trendom snižavanja veleprodajnih cijena plina.
Više o tome moguće je pročitati u članku mr. sc. Ive Tokića, MBA, koji je objavljen u stručnom časopisu EGE.
Na časopis EGE, koji izlazi pet puta godišnje i prati najnovija kretanja u energetici, možete se pretplatiti OVDJE.