Ruski prihodi od nafte i plina u lipnju bi trebali porasti za više od 50% na godišnjoj razini na 9,4 milijarde dolara, pokazali su izračuni Reutersa, nakon smanjenja subvencija rafinerijama i odražavajući sposobnost ruskog gospodarstva da ublaži učinak sankcija. Prihodi od prodaje nafte i plina činile su otprilike trećinu do polovinu ukupnih proračunskih prihoda u proteklom desetljeću.
Turska agencija Anadolu u svibnju navodi da je rusko ministarstvo financija objavilo da je u periodu siječanj-travanj prihod od prodaje ugljikovodika povećan za 82% u odnosu na isti period lani, dok su drugi prihodi u istom periodu rasli za 36,8%. Proračunski troškovi pak rasli su za 21,5%.
Rusija je uspjela preusmjeriti izvoz nafte iz Europe u Indiju i Kinu. Izračuni Reutersa pokazuju projicirani prihod Rusije od nafte i plina u lipnju na 9,4 milijarde dolara, u odnosu na niže sume u maju i lipnju 2023. Očekuje se da će se subvencije rafinerijama iz proračuna od svibnja smanjiti za 60 milijardi rubalja. One uključuju plaćanje poznato kao 'prigušnica' koja potiče rafinerije da prodaju svoje proizvode na domaćem tržištu umjesto da ih izvoze po višoj cijeni.
Očekuju se veći prihodi
Ministarstvo financija podatke o proračunu za lipanj objavit će 3. srpnja. Za cijelu 2024. godinu vlada je u proračunu predvidjela savezne prihode od 10,7 trilijuna rubalja od prodaje nafte i plina, što je 21% više u odnosu na 2023., kada su slabije cijene nafte i pad izvoza plina smanjili prihode za 24%.
Rusija je od 2021. imala uzastopna godišnja deficita koji premašuju oko 2% BDP-a, a financirala ih je internim zaduživanjem i povlačenjem iz Fonda nacionalnog bogatstva.
Rusko ratno gospodarstvo je poraslo 3,6% u 2023. nakon revidiranog pada od 1,2% u 2022. Ekonomisti sa sjedištem u Rusiji istaknuli su lošu kvalitetu gospodarskog rasta, rekavši da proizvodnja projektila i granata može doprinijeti većem BDP-u, ali nudi ograničenu korist stanovništvu.