Prihodi od prodaje nafte i plina za ruski savezni proračun porasli su za oko 41% na godišnjoj razini u prvoj polovici godine na 5,698 trilijuna rubalja (ili 65,12 milijardi dolara), pokazali su podaci tamošnjeg ministarstva financija, uslijed rasta cijena nafte i slabije rublje. Prihodi od nafte i plina bili su najvažniji pojedinačni izvor prihoda za Kremlj, čineći otprilike trećinu do polovinu federalnog proračuna u posljednjem desetljeću.
Vojni sukob u Ukrajini potaknuo je Zapad na uvođenje višestrukih sankcija usmjerenih na ograničavanje ruskog prihoda od nafte i plina. Tijekom prve polovice godine, cijena ruske nafte Ural blend bila je u prosjeku 69,1 USD po barelu, što je iznad granice cijene od 60 USD koju je nametnuo Zapad, u odnosu na 52,5 USD u istom razdoblju 2023.
Istodobno je tečaj rublje oslabio na 90,8 rublji za 1 dolar u odnosnu na 76,9 rublji/1 USD u razdoblju od siječnju do lipnja 2023. Prihodi od nafte i plina pali su od 794 milijarde rubalja u svibnju, u usporedbi s Reutersovim predviđanjima od 814 milijardi rubalja.
Veći prihodi od poreza na vađenje sirovina
Prihodi od poreza na vađenje mineralnih sirovina porasli su u lipnju na više od 1 trilijun rubalja sa 631,6 milijardi rubalja u istom mjesecu 2023., prema podacima ministarstva financija. Podaci su također pokazali da su plaćanja rafinerijama prema "mehanizmu prigušivanja" - uvedenom kako bi se spriječilo poduzeća da kapitaliziraju na visokim izvoznim cijenama goriva i obranilo domaće tržište - dosegla 158,1 milijardu rubalja prošlog mjeseca, što je pad od 201,7 milijardi rubalja u svibnju i 78,6 milijardi rubalja u lipnju 2023.
Ruski predsjednik Vladimir Putin pozdravio je visoke stope gospodarskog rasta, rekavši da nadmašuju one zapadnih gospodarstava. Gospodarstvo je poraslo 3,6% u 2023. nakon revidiranog pada od 1,2% u 2022. Za cijelu 2024. godinu vlada je u proračunu predvidjela savezne prihode od 10,7 trilijuna rubalja od prodaje nafte i plina, što je 21% više u odnosu na 2023., kada su slabije cijene nafte i pad izvoza plina smanjili prihode za 24%.
Rusija je znatno povećala izdatke za obranu i sigurnost otkako je u veljači 2022. pokrenula ono što naziva posebnom vojnom operacijom u Ukrajini, što je dovelo do dva uzastopna godišnja deficita koji premašuju tri trilijuna rubalja, oko 2% BDP-a. Financirana su internim zaduživanjem i povlačenjem iz Fonda nacionalnog bogatstva, piše Reuters.