Poteškoće oko promjene opskrbljivača u Zagrebu

Autor: N. D. Objavljeno: 31.10.2024. 🕜 12:00 Lokacija: Zagreb
  • Plinski plamen (izvornik: Shutterstock, 2011.)

• plin, plamenik, plamen
    Izvor: Shutterstock

'Neravnine' u prvom mjesecu masovne tržišne promjene na području Zagreba i okolice

Dio Zagrepčana koji su odlučili ostati na javnoj usluzi opskrbe plinom kod Međimurje-plina dobili su nove ugovore i uplatnice s akontacijskim ratama za listopad, studeni i prosinac. Iznose računa pojedinih kupaca koji su se javili medijima smatraju previsokima u odnosu na prošlogodišnje.

S druge strane, dio korisnika koji su odabrali Gradsku plinaru Zagreb ostali su neugodno iznenađeni jer su i na njihove adrese stigli ugovori i računi Međimurje plina, iako kažu da su na vrjeme prijavili promjenu na tržišnu opskrbu GPZ Opskrbe. Tu je, čini se, slučaj, da promjena opskrbljivača nije bila na vrijeme vidljiva u Registru obračunskih mjernih mjesta, radi ogromnog obima promjena. 

Pojedinim korisnicima nije jasno na koji je način Međimurje plin došao do akontacijskih iznosa na njihovim računima. Direktor tvrtke Nenad Hranilović pojasnio je da su sume na akontacijama generirane temeljem podataka iz Registra obračunskih mjernih mjesta koji vodi HROTE, a koji ažurira, odnosno koji stavlja podatke Gradska plinara Zagreb. Astronomski iznosi iz medija su iznimka, a ne pravilo, naglasio je Hranilović. Građanima je poručio da kupcima stoje na raspolaganju u uredima u Zagrebu, Velikoj Gorici i Zaprešiću za sva pojašnjenja i potrebne korekcije.

Međimurje-plin od Gradske plinare nije dobilo podatke za 629 korisnika, što im je trebalo biti dostavljeno još početkom mjeseca. Ustalom, kupci nisu dužni platiti akontaciju, račun za plin mogu platiti i po redovnom očitanju plinomjera za koji mjesec. Otežavajuće je što Međimurje-plin još nema aplikaciju za dostavu očitanja plinomjera za zagrebačko područje, a ona bi trebala biti dostupna poečtkom iduće godine. 

 
Tomašević kritizirao regulaciju tržišta plinom

 

"Do zbrke je došlo jer je sustav regulacije tržišta plina u Hrvatskoj loš", kazao je gradonačelnik Tomislav Tomašević.

"HERA je prije svega trebala donijeti odluku o nabavnoj cijeni plina u srpnju. Da su to napravili tada, ne bi bilo jako malo vremena uopće za građane da odluče između GPZO-a i Međimurje plina, a nisu se mogli odlučiti dok nije bilo jasno koja je cijena. Nije GPZO ni mogao ponuditi nove ugovore građanima dok HERA nije donijela odluku o nabavnoj cijeni plina. Znači 170 000 kućanstava javilo se na GPZO, a negdje su bili slabo čitljivi podaci i bio je velik broj prijava i nakon onog roka koji smo dali od 23. rujna. Tako da je moguće da su bili podaci vidljivi Međimurje plinu koji su onda to iskoristili i poslali akontacijske rate" - navodi Tomašević.

Gradska plinara - Opskrba jučer je pozvala korisnike koji su greškom dobili račune i ugovore Međimurje plina da upute prigovor toj tvrtki i da pritom navedu da nisu korisnici Međimurje plina već da su predali zahtjev za prelazak GPZO-u. GPZO je također uputio dopis HERA-i te je zatražio nadzor nad postupanjem Međimurje plina.

Međimurje-plin je pak početkom listopada tražio nadzor nad GPZ Opskrbom, tvrdeći da su bez suglasnosti kupce prebacivali na svoju uslugu. GPZ Opskrba je dobila negativno mišljenje Upravnog suda kojom su se žalili na odluku HERA-e o odabiru opskrbljivača u obvezi javne u opskrbi plinom. 

 

TAGOVI