Prvo plinarsko društvo (PPD) priopćilo je da očekuje umjerenu potražnju na nadolazećoj aukciji za dodatne kapacitete za replinifikaciju na LNG terminalu Krk.
"Trenutno zakupljeni kapaciteti već premašuju potrebe hrvatskog tržišta, stoga ne očekujemo značajnije promjene potražnje domaćih tržišnih sudionika", navedeno je u objavi.
“S druge strane, određeni interes mogli bi pokazati dobavljači iz susjednih zemalja koji, u kontekstu nedavnih geopolitičkih kretanja i planiranog prestanka uvoza ruskog plina do kraja 2027. godine, traže veću sigurnost opskrbe i diverzifikaciju izvora”, dodaje PPD.
Šestog svibnja Europska unija je priopćila da će prekinuti svoju ovisnost o ruskoj energiji zaustavljanjem uvoza ruskog plina i nafte te postupnim ukidanjem korištenja ruske nuklearne energije, dok će pritom osigurati stabilnu opskrbu energijom i cijene u cijeloj Uniji.
Zahvaljujući isporukama LNG-a na terminalu na Krku, te domaćoj proizvodnji plina Ine i kanadskog Vermiliona, Hrvatska ne uvozi ruski plin.
U tijeku je veliko proširenje kapaciteta LNG terminala kako bi osigurala sigurnost opskrbe prirodnim plinom za lokalno tržište i susjedne zemlje. Po završetku projekta, kapacitet terminala povećat će se s 2,9 milijardi kubičnih metara godišnje na 6,1 milijardu. Postojeći kapaciteti LNG terminala popunjeni su do 2037. godine.
Komentirajući planirani prekid uvoza ruskog plina do kraja 2027., PPD je primijetio da bi se neke zemlje članice EU-a koje i dalje uvoze ruski plin mogle usprotiviti toj odluci, budući da trenutačno uživaju znatno povoljnije komercijalne uvjete od dostupnih alternativa. Dodaje se da usporedba cijena LNG-a s regionalnim cijenama plina pokazuje kako u trenutačnim tržišnim okolnostima nema dovoljno prostora za arbitražne profite.
"Stoga ne očekujemo veliki interes trgovaca koji primarno ciljaju na špekulativne profite. Zaključno, interes za ove kapacitete prvenstveno će biti vođen strateškim ciljevima i dugoročnom sigurnošću opskrbe, a ne kratkoročnim tržišnim prilikama", objašnjavaju iz PPD-a.