Uvoz plina iz Rusije u Europu u svibnju je prvi put u gotovo dvije godine premašio isporuke iz Sjedinjenih Država, piše Financial Times (FT) pozivajući se na podatke ICIS-a. Prošli mjesec isporuke ruskog plina i ukapljenog prirodnog plina (LNG) činile su 15 posto ukupnog uvoza u europske zemlje. "Nevjerojatno je vidjeti kako se udio ruskog plina u Europi povećao nakon svega što smo prošli i svih napora uloženih da se smanji ovisnost i smanje rizici koji mogu pratiti uvoz energije", rekao je Tom Marzec-Manser, voditelj analitike u ICIS-u.
Nakon početka vojne operacije na teritoriju Ukrajine, Rusija je smanjila isporuke plina Europi putem plinovoda. Nakon toga, Europska unija povećala je uvoz ukapljenog prirodnog plina, koji uglavnom dolazi iz Sjedinjenih Država.
FT navodi da su američke isporuke plina premašile uvoz iz Rusije u rujnu 2022., a od 2023. SAD čini oko petinu ukupnog uvoza ukapljenog prirodnog plina u Europu.
Istodobno, kako prenosi FT, u svibnju je udio ruskog plina porastao na 15%, dok je uvoz američkog plina smanjen na 14%. FT tumači da se to dogodilo u pozadini zatvaranja velikog postrojenja za proizvodnju ukapljenog prirodnog plina u Sjedinjenim Državama i ruskog povećanja opskrbe plinom Turskoj. FT napominje da je potražnja za plinom u Europi i dalje slaba, jer su zalihe blizu rekordnih razina.
Prosječna zapunjenost plinskih skladišta u Europi je na čak 73%, a prema AGSI+ hrvatsko skladište u Okolima je trenutno u režimu utiskivanja i na 49% zapunjenosti. Cijene plina su trenutno na razini 34 eura/MWh, a fjučersima za isporuku u studenom trguje se po 38,5 eura/MWh. Od sredine travnja terminske cijene prirodnog plina u SAD-u porasle su za otprilike 62%, a nizozemske terminske cijene plina porasle su 18% zbog pojačanih geopolitičkih napetosti na Bliskom istoku, smanjene proizvodnje u SAD-u, poremećaja u opskrbi u Norveškoj i očekivanja da će potražnja za plinom porasti.
Prema S&P Global Commodity Insights, "globalna potražnja za električnom energijom povećat će se za trećinu u sljedećih 10 godina, uključujući potražnju za podatkovnim centrima", a "prirodni plin će igrati važnu ulogu kao osnovni izvor energije". Očekuje se da će prirodni plin dodati 47 GW proizvodnih kapaciteta godišnje u razdoblju između 2024. i 2035., dominantno u Aziji.