SAD sprema sankcije za Sjeverni tok 2

Autor: N.D. Objavljeno: 21.05.2019. 🕜 15:28 Lokacija: Kijev (Ukrajina)

Ministar energetike najavio zakon kojim će kazniti brodarske kompanije

Sjedinjene američke države se pripremaju za nametanje sankcija plinskom projektu Sjeverni tok 2! Mediji koji su dobili nacrt javljaju da bi sankcije mogle biti nametnute vlasnicima brodova koji sudjeluju u podmorskom polaganju plinovoda u Baltiku. Riječ je o projektu koji razvijaju ruske i europske energetske kompanije i koji uglavnom dobro napreduje. Državni tajnik za energetiku Rick Perry najavio je zakon na inauguraciji novog ukrajinskog predsjednika u Kijevu. "Američki Senat će donijeti zakon, koji će biti potvrđen i u Kongresu, a predsjednik Trump će ga potpisati. Zakon će uvesti sankcije za Sjeverni tok", reako je Perry. 

Riječ je o projektu vrijednom 9,5 milijardi eura, koji se već gradi a trebao bi još jače povezati Njemačku i Rusiju, a SAD smatraju da će Rusija njime ojačati kontrolu nad opskrbom Europe energijom. Bilo kakve sankcije bile bi udarac na rusku ekonomiju koja se već pet godina nalazi pod sankcijama, a ruske kompanije nemaju pristup zapadnim bankama niti poslovanju na zapadu. 

Cijene plina će rasti

Plinsko polje Bovanenko, iz kojeg će se plinovod opskrbljivati plinom već je započelo podizati proizvodnju, a u tvrtki Nord stream kažu da su svjesni rizika sankcija, ali u njega ne vjeruju. Niti jedna ugovorna kompanija nije napustila posao zbog prijetnje sankcijama a Moskva ponavlja da nije riječ o političkom projektu. "Prijetnja sankcijama nije ništa drugo do otvorenog očitovanja nelojalne konkurencije", kaže Putinov glasnogovornik, javlja FT. U Kremlju drže da će projekt biti zaštićen neovisno o američkim sankcijama, a realizacija dobro napreduje.

Zanimljivo je da je Bloomberg prije šest dana javio da se kupci prirodnog plina u Europi trebaju spremiti za rizik od manjka plina na tržištu ove zime, iako ga trenutno ima u obilju. Velik broj stručnjaka smatra da će biti odgode u realizaciji projekta Sjeverni tok 2, te da će se produbiti jaz između Rusije i Ukrajine oko transportnih tarifa kroz Ukrajinu, a ugovor iz 2009. istječe krajem godine. Cijene plina ovog ljeta pale su na najnižu razinu u tri godine. Analitičari su vrlo oprezni u procjenama.  

TAGOVI