Dizalice topline upola su jeftinije u Ujedinjenom Kraljevstvu nego u Njemačkoj. Troškovi ugradnje dizalica topline u Njemačkoj ponekad budu i dva puta veći od onih u Ujedinjenom Kraljevstvu. To pokazuju podaci njemačke tvrtke Octopus Energy Germany koja je nedavno na tu temu provela istraživanje u suradnji s Katedrom za građevinsku i klimatizacijsku tehniku Rajnsko-vestfalske tehničke škole (RWTH) u Aachenu
U istraživanju su uspoređeni troškovi za dizalicu topline zrak - voda toplinskog učina 8 kW i pri tome su utvrđene velike razlike u troškovima nabave i ugradnje. Dok za takvu dizalicu topline u Njemačkoj treba izdvojiti 28 000 eura, potrošači u Ujedinjenom Kraljevstvu platit će samo oko 14 000 eura. Kako je pokazalo istraživanje, razlike u cijenama uzrokovane su, između ostalog, kombinacijom povećanih tehničkih zahtjeva, različitih struktura poticaja i oporezivanja, ali i složenije izvedbe uređaja i tehnike njegove ugradnje u Njemačkoj.
Na primjer, dizalice topline koje se ugrađuju u Njemačkoj u pravilu imaju zasebnu vanjsku i unutarnju jedinicu, što u Ujedinjenom Kraljevstvu nije slučaj. Uz to, unutarnje jedinice dizalica topline u Njemačkoj često uključuju međuspremnik i dodatni električni grijaći element, što pruža veću udobnost, ali i povisuje troškove. Električni dijelovi također su značajno jeftiniji u Ujedinjenom Kraljevstvu, jer su tamošnji tehnički zahtjevi, osobito kada je riječ o sigurnosti, manje stroži u odnosu na one u Njemačkoj.
Jedan od odlučujućih čimbenika također su različiti porezni sustavi i strukture financiranja u obje zemlje. Dok su dizalice topline u Ujedinjenom Kraljevstvu potpuno oslobođene plaćanja poreza na dodanu vrijednost, u Njemačkoj se primjenjuje puna porezna stopa od 19%. Uz to, sufinanciranje se u Njemačkoj ostvaruje na postotnoj osnovi, dok se u Ujedinjenom Kraljevstvu dobiva fiksna potpora od 7500 funti (oko 8950 eura).
"Studija jasno pokazuje: dizalice topline su umjetno skupe u Njemačkoj. Nepotrebne birokratske prepreke čine energetsku tranziciju skupljom nego što je potrebno," ističe Bastian Gierull, izvršni direktor Octopusa. "Ako energetsku tranziciju želimo shvatiti ozbiljno, moramo rasteretiti potrošače umjesto da ih plašimo visokim troškovima. Oni koji stvaraju politike moraju konačno djelovati: smanjiti poreze, pojednostaviti poticaje ili ih čak postupno ukinuti, jer kada se ukupni troškovi ugradnje konačno snize, poticaji postaju nepotrebni. Uz to, treba pomnije ispitati nužnost strogih regulatornih i tehničkih zahtjeva," upozorava on, a prenosi njemački stručni portal 'CCI.Dialog'.