Na osnovi izvršne naredbe američkog predsjednika Donalda Trumpa, američki propis kojim se uređuje primjena fluoriranih stakleničkih plinova morat će se revidirati i, ako se za to utvrdi potreba, ublažiti. Riječ je o saveznom propisu kojim su i u Sjedinjenim Američkim Državama, baš kao i 'F-Gas Regulativom' u Europskoj uniji, uvedena određena ograničenja primjene radnih tvari u rashladnoj i klimatizacijskoj tehnici. Sada bi se pak trebale uvesti određene iznimke, ponajviše kada je riječ o radnim tvarima u rashladnim sustavima supermarketa.
Prema tom američkom propisu, postoje ograničenja primjene pojedinih radnih tvari u rashladnim i klimatizacijskim uređajima i dizalicama topline, a to se osobito odnosi na one s velikom vrijednosti potencijala globalnog zagrijavanja (GWP). Propis je obavljen potkraj 2023., u vrijeme vlade predsjednika Joea Bidena, i prema njemu se od početka ove godine u novim uređajima smiju koristiti samo radne tvari čiji je GWP manji od 700. To zapravo znači da se, primjerice, više ne mogu koristiti R 404A (GWP = 3922) i R 410A (GWP = 2088). Zbog toga su u posljednje vrijeme mnogi američki proizvođači rashladne i klimatizacijske opreme svoje proizvode prilagodili za rad s, primjerice, R 32 (GWP = 675) i R 454B (GWP = 466). Uz to, slično kao što je to u Europi, granične vrijednosti GWP-a za određene proizvode, posebice za rashladne i klimatizacijske sustave u supermarketima, dodatno će se smanjivati na 300 u 2026., odnosno na 150 u 2028. godini.
No, nekoliko organizacija, uključujući Udruženje prehrambene industrije (FMI), podiglo je tužbu protiv tog propisa. To su opravdale činjenicom da su njime propisana prijelazna razdoblja za primjenu alternativnih radnih tvari prekratka i preskupa za proizvođače opreme, instalatere i vlasnike. Sada bi pak propis trebao biti revidiran i to u 31 točki, kako je to najavila za to nadležna Agencija za zaštitu okoliša (EPA).
Ipak, proći će još neko vrijeme prije nego što se počne primjenjivati nove, vjerojatno manje stroge odredbe. Također treba napomenuti da savezni propis, kakav god bio, nema prednost nad zakonima ili propisima pojedinih saveznih država. Tako Kalifornija, Washington i New York već sada imaju strože propise o radnim tvarima, koji će najvjerojatnije ostati na snazi, objavio je njemački stručni portal 'CCi.Dialog'.