Uz prigodnu svečanost koja je održana 22. prosinca ove godine u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu uručeni su ugovori iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u području vodnog gospodarstva. Radi se o ugovorima za 13 projekata koji se odnose na razvoj manjih dijelova sustava javne odvodnje i vodoopskrbe i 12 projekata smanjenja rizika od katastrofa u području upravljanja vodama, čija je ukupna vrijednost veća od 1,3 mlrd. kuna.
U sklopu spomenutih 13 projekata javne odvodnje i vodoopskrbe, za koje su uručeni ugovori, izgradit će se, odnosno rekonstruirati 115 km sustava javne vodoopskrbe i izgraditi ili rekonstruirati gotovo 50 km sustava javne odvodnje. Time će se omogućiti pristup poboljšanoj vodoopskrbi za gotovo 62 000 stanovnika i pristup poboljšanom sustavu pročišćivanja otpadnih voda za više od 6000 stanovnika.
Za financiranje projekata smanjenja rizika od katastrofa u području upravljanja vodama dodijeljeno je 12 ugovora u ukupnoj vrijednosti 770 mil. kuna. Time će se izgraditi 31 km zaštitnih vodnih građevina, čime će više od 22 000 stanovnika na odgovarajući način biti zaštićeno od poplava, a revitalizirat će se i 8 km vodotoka i rukavaca s ciljem integracije ciljeva zaštite prirode s ciljevima upravljanja vodama.
Uz do sada odobrene projekte u okviru završenog poziva za financiranje provedbe već započetih projekata koji se odnose na manje dijelove sustava javne vodoopskrbe i odvodnje otpadnih voda, izgrađeno je ili rekonstruirano više od 260 km mreže javne vodoopskrbe i 136 km mreže javne odvodnje, čime su ispunjeni uvjeti vodnoga gospodarstva za drugu tranšu sredstava iz NPOO-a.
Tim i drugim aktivnostima koje provodi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja ostvaruju se ključni zahtjevi Europske unije koje je Hrvatska preuzela u svoje vodno zakonodavstvo. Ti se zahtjevi odnose na obvezu članice EU-a za omogućavanje pristupa zdravstveno ispravnoj vodi za piće i sustavima javne odvodnje svim stanovnicima, a posebice ranjivim i marginaliziranim skupinama (socijalno ugroženim osobama i stanovnicima ruralnih područja).
Spomenuta ulaganja doprinijet će rješavanju jednog od najvećeg problema u javnoj vodoopskrbi, a to je smanjenje gubitaka vode, koje je na razini države dosegnulo oko 50%. Istodobno će pozitivno utjecati na ostvarenje osnovnih ciljeva vodnoga gospodarstva - zaštitu i očuvanje vodnih resursa i okoliša u cjelini, odnosno na održivo upravljanje vodama, izvijestio je MINGOR.
Ugovori iz NPOO-a za projekte vodnog gospodarstva
Vrijednost ugovora je 617,2 milijuna kuna