Istraživanje mogućih utjecaja odlaganja nuklearnog otpada na Trgovskoj gori

Autor: B. O. Objavljeno: 03.11.2023. 🕜 12:46 Lokacija: Sarajevo (BiH)
  • Planirana lokacija Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori (izvornik: Fond za razgradnju NEK)

• Trgovska gora, skladište radioaktivnog otpada,
    Izvor: Fond za razgradnju NEK

Aktivnosti koje će biti poduzete u okviru navedenih istraživanja na širem području Trgovske gore koristit će i za buduće procjene rizika od klimatskih promjena te za analizu poplavnih valova

U Federaciji BiH, točnije u Unsko-sanskoj županiji ovaj tjedan službeno su krenula istraživanja o mogućim utjecajima odlaganja nuklearnog otpada na Trgovskoj gori u Hrvatskoj.

Stoga je ministrica okoliša i turizma Federacije BiH Nasiha Pozder održala sastanke u Vladi Unsko-sanske županije s tamošnjim premijerom Mustafom Ružnićem i kantonalnim ministrom graditeljstva, prostornog uređenja i zaštite okoliša Senadom Dizdarićem. Nakon toga, priopćilo je Federalno ministarstvo okoliša i turizma (FMOIT), održan je sastanak u Bosanskoj Krupi s gradonačelnikom Arminom Halitovićem

Budući da se radi o aktivnostima na kojima rade oba entiteta, stručni i pravni tim na razini BiH, uz ministricu Pozder, prisutni su bili i Borislav Bojić, savjetnik državnog ministra Staše Košarca te državni parlamentarac i član Zelenog kluba Jasmin Emrić. K tomu, sastanku su prisustvovali direktori i predstavnici federalnih zavoda: Hidrometeorološkog zavoda (FHMZ), Agropedološkog zavoda, Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Zavoda za geologiju, ali i zavoda i instituta u Republici Srpskoj te predstavnici nevladinog sektora. 

 

Dvije grupe poslova

Nakon sastanka, na terenu su zaposlenici Agencije za vodno područje rijeke Save uzeli uzorak za analizu fizičko-kemijskih, kemijskih i bioloških parametara kvalitete vode, FHMZ je izmjerio profil korita i protoka vode, dok je Agropedološki zavod uzeo uzorke tla za daljnja ispitivanja.

Prema riječima ministrice Pozder, cilj je poslati poruku da u tom poslu sudjeluju svi zajedno s jednim ciljem, a to je sprječavanje odlaganja otpada i zaštita stanovništva.

Izvor: Shutterstock

Ovotjednim uzorkovanjima obilježen je početak istraživanja koja predstavljaju nastavak aktivnosti na problematici zbrinjavanja radioaktivnog otpada kojeg Hrvatska planira odlagati na Trgovskoj gori.

U FMOIT-u podsjećaju kako su planirana istraživanja na području Federacije BiH raspoređena u dvije grupe poslova. Prva grupa obuhvaća geološka, geofizička, hidrogeološka, seizmotektonska i seizmološka istraživanja te istražna bušenja. Druga grupa poslova obuhvaća izradu nultog stanja radioaktivnosti u okolici s bosanskohercegovačke strane u blizini lokacije bivšeg vojnog skladišta Čerkezovac na Trgovskoj gori u općini Dvor gdje Hrvatska namjerava izgraditi Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada (RAO).

 

Seizmološke karakteristike

Aktivnosti koje će biti poduzete u okviru navedenih istraživanja na širem području Trgovske gore koristit će i za buduće procjene rizika od klimatskih promjena te za analizu poplavnih valova. Također, javlja FMOIT, radit će se na daljnjem ispitivanju seizmoloških svojstava tog područja.

Bitno je napomenuti da su u aktivnosti uključeni i predstavnici akademske zajednice, sveučilišta i instituti te da se tako jačaju i uključene institucije, koje su od velike važnosti u prikupljanju i analizu znanstveno utemeljenih podataka i njihovog korištenja. 

K tomu, od samog početka nevladine organizacije i ekološki aktivisti daju svoj doprinos, što govori u prilog činjenici da po pitanju Trgovske gore u Bosni i Hercegovini vlada opće suglasje.

TAGOVI