Polovica od 2.000 najvećih svjetskih burzovno uvrštenih kompanija postavila je cilj postići neto-nulte emisije do sredine stoljeća, pokazalo je izvješće objavljeno u ponedjeljak.
Net Zero Tracker, neovisni podatkovni konzorcij koji uključuje Sveučilište Oxford, rekao je da su korporativni ciljevi kompanija iz indeksa Forbes2000 skočili 40% na 1003 u listopadu 2023., sa 702 u lipnju 2022., pokrivajući dvije trećine prihoda, oko 27 trilijuna dolara.
Međutim, samo 4% ciljeva ispunjava kriterije postavljene UN-ovom kampanjom Race to Zero, npr. pokrivanjem svih emisija, njihovim trenutnim smanjenjem i uključivanjem godišnjeg ažuriranja napretka privremenih i dugoročnih ciljeva.
Od onih koji su postavili cilj, samo 37% imalo je onaj koji je pokrivao njihove emisije Scope 3 ili one povezane s lancem vrijednosti tvrtke. Samo 13% imalo je prag kvalitete za korištenje kompenzacije ugljika.
Brzina promjena među vladama i tvrtkama trebala bi biti središnji dio klimatskih razgovora COP28 u Dubaiju koji počinju krajem studenog.
"Pojavila se jasna crta. Nebrojeni ciljevi neto nulte vrijednosti su slabi u vjerodostojnosti, ali sada možemo sa sigurnošću reći da je većina najvećih svjetskih uvrštenih kompanija na desnoj strani crte namjere neto nulte vrijednosti. S vjerodostojnim postavljanjem neto nultog cilja kao zamjenom za tvrtke koje razmišljaju naprijed i spremne su na budućnost, postavlja se jednostavno pitanje: jesu li tvrtke u koje ulažemo, radimo i od kojih kupujemo na pravoj ili pogrešnoj strani linije?" rekao je John Lang, voditelj projekta, Net Zero Tracker.
Kao i tvrtke, Net Zero Tracker prati obećanja koja su dali nacije, države i regije te gradovi. Uz Oxford Net Zero, konzorcij uključuje The Energy & Climate Intelligence Unit (ECIU); Data-Driven EnviroLab (UNC) i NewClimate Institute, javlja Reuters.