Kako su kriminalizirani ekološki protesti u Italiji i Velikoj Britaniji

Autor: N.D. Objavljeno: 13.05.2021. 🕜 09:35 Lokacija: Zagreb

Italija kažnjava maskiranje tijekom prosvjeda, a prosvjedi protiv TAP-a završili su na sudu

Ekološki prosvjednici sve teže ostvaruju svoje pravo na žešći prosvjed u Europi, što je tek dijelom posljedica pandemije. Vlada Velike Britanije, na primjer, predložila je nacrt zakona koji bi policiji dao dodatna ovlaštenja za uporabu protiv prosvjeda, na temelju vladinog izvješća koje se usredotočilo na poremećaj izazvan pobunom protiv hidrauličkog frakturiranja, odstrela jazavaca i izgradnju brze željezničke linije HS2. U posljednjem slučaju su aktivisti u izgrađenom podzemnom skrovištu blokirali radove, upozoravajući da je riječ o neekološkom i preskupom projektu. Država je upotrijebila sva sredstva pa i ona koja su ugrozila ljudske živote, kako bi ih istjerala van. Ti prosvjedi još uvijek traju ali u drugačijem obliku.

Italija kažnjava opako

Italija je također je ojačala svoju sposobnost policijskog nadzora i na kraju kriminalizirala javni prosvjed, i to čak i prije pandemije. Konkretno, sigurnosna uredba iz 2019. pod nazivom "Salvini bis" nazvana po tadašnjem ministaru unutarnjih poslova Matteu Salviniju, pooštrila kazne za mnoge akcije tijekom javnih prosvjeda. Na primjer, oštećivanje imovine tijekom javnog prosvjeda sada se kažnjava zatvorom do pet godina, dok prijetnja i otpor policiji dobiva najmanje pet godina. 

Dekretom je također kažnjeno nošenje kaciga ili odjevnih predmeta od strane prosvjednika na način koji narušava policijsku identifikaciju, te povećane kazne za upotrebu vatrometa, sustava koji neutraliziraju suzavac i drugog oružja i alata koji "potencijalno štete" tijekom prosvjeda. Ta ovlaštenja talijanski organi reda danas rutinski koriste za obračun s prosvjednicima. 

Protivljenje plinovodu TAP

Primjerice, ppolicijski nadzor i kriminalizacija NoTAP-ovog ekološkog pokreta u Pugliji, jugoistočnoj regiji Italije. Tamošnji prosvjednici protive se Transjadranskom plinovodu, poznatom kao TAP. Djelomično financiran od EU, TAP ima za cilj dovoz prirodnog plina iz Azerbejdžana u Italiju, preko Turske, Grčke i Albanije. Aktivisti u Pugliji protive se naftovodu iz različitih razloga, uključujući utjecaj na klimu i lokalna pitanja okoliša. U tom dijelu Italije masline su veliki problem, jer su tisuće uklonjene duž rute. Iako su prosvjedi protiv NoTAP-a u regiji uvijek bili mirni, policijski organi reagirali su nasiljem, posebno na prosvjede 2017. i 2018. 

Represivne mjere od tada uključuju naloge za protjerivanje i zabrane, novčane kazne do 4.000 eura uglavnom za kažnjavanje blokiranja prometa ili kršenja tih zakona naloge za protjerivanje i optužbe za posjedovanje opasnog oružja, kaznenu štetu, prijetnju i otpor policiji i prijestup. Te su optužbe nedavno iznesene u suđenju u kojem je sudjelovalo gotovo 100 aktivista NoTAP-a. 

Oštre kazne za aktiviste 

Aktivisti kažu su da su optužbe neutemeljene ili nepotrebno pretjerane: na primjer, mnogi aktivisti koji su bacali cvijeće i jaja punjena bojom u smjeru policije ili pokazivali znak rogova (obično označava rogonju) njihovih helikoptera, optuženi su za vrijeđanje i pružanje otpora policiji. Ovo je optužba koja zbog spomenute sigurnosne uredbe iz 2019. godine može biti kažnjena s više od pet godina. Drugi tvrde da im je dosuđen prekršaj zbog prelaska preko kopna, unatoč tome što zemljište nije bilo označeno kao privatno znakovima ili ogradama, objavio je The Convesration.

TAGOVI