"Spalionica je, bez obzira na lokaciju, po zdravlje i okoliš iznimno opasan, u izgradnji skup i financijski neisplativ projekt. Izgradnja spalionice će Grad Zagreb obvezati na stvaranje velikih količina pomiješanog otpada za spaljivanje, te će se dugoročno odustati od ekološkog zbrinjavanja otpada, koje propisuje Zakon o održivom gospodarenju otpadom, te EU direktive i rezolucije. Spalionica je apsurdan projekt, s obzirom da do 2020. godine trebamo odvojeno prikupljati najmanje 50% komunalnog otpada. Čije ćemo smeće to onda spaljivati?
Kao jedan od vrlo važnih razloga za izgradnju spalionice navodi se zbrinjavanje mulja, na što se Grad obvezao zbrinuti za koncesionara. Pitanje zbrinjavanja mulja, s obzirom na slabu ogrjevnu i energetsku vrijednost (70% mulja čini anorganska tvar), potrebno je riješiti biološkom obradom.
Planom nisu zastupljeni principi sprečavanja nastanka otpada, ponovne uporabe i odvojenog prikupljanja na kućnom pragu, te kvalitetnog recikliranja, uz poštivanje načela onečišćivač plaća“. Također nisu korištena, niti pozitivna iskustva drugih gradova. Rezolucijom EU iz 2012., financiranju iz europskih fondova se daje prioritet aktivnostima koje se nalaze pri vrhu hijerarhije gospodarenja otpadom, sukladno Okvirnoj direktivi o otpadu. S obzirom na to, nejasno je kojim će se sredstvima financirati izgradnja spalionice koja iznosi skoro 3 milijarde kuna", pitaju se građani Resnika okupljeni u udrugu UZOR.
Zbog spalionice Resnik bez statusa vodozaštitne zone
Grad je čvrsto odlučio riješiti problem zagrebačkog otpada