Usvojen je zakon kojim se povećava mogućnost popravka raznih uređaja

Autor: N. D. Objavljeno: 17.01.2024. 🕜 13:44 Lokacija: Bruxelles (Belgija)
  • Kućanski uređaji: pećnice, štednjaci i perilice s oznakama energetske učinkovitosti u prodavaonici (izvornik: Serghei Starus / Shutterstock, 2023.)

• energetska učinkovitost, energetske naljepnice, bijela tehnika, kućanski uređaji
    Izvor: Serghei Starus / Shutterstock

EP usvojio zakon kojim se zabranjuje zavaravanje potrošača o trajanju uređaja

Jučer je Europski parlament velikom većinom usvojio zakon kojim se uvode oznake trajanja uređaja te povećavaju mogućnosti popravka. Sada počinje teći vrijeme koje je dano industriji da se prilagodi, a promjene će najkasnije biti usvojene do 2026. godine. Uvest će se i nova oznaku koja će pokazivati koliko godina proizvođač jamči da će proizvod trajati.

Istraživanja pokazuju kako se uređaji najviše kvare između druge i treće godine upotrebe, taman kada istekne obavezno zakonsko jamstvo. U Hrvatskoj se građanima najviše kvare mobiteli i tableti, slijede ih printeri, sušilice, perilice za rublje i laptopi. Kupovina takvog uređaja je veliki financijski udarac, istaknula je europarlamentarka Biljana Borzan koja je godinama lobirala za legislativu. 

 
Kraj lažnim eko-oznakama

 

Direktiva će zapravo poboljšati označavanje proizvoda i zabraniti korištenje obmanjujućih ekoloških tvrdnji. Cilj je zaštititi potrošače od zavaravajuće marketinške prakse i pomoći im da donesu bolji izbor pri kupnji. Kako bi se to postiglo, brojne problematične marketinške navike povezane s greenwashingom i brzim kvarovima bit će dodane na EU popis zabranjenih komercijalnih praksi.

Izvor: Ground Picture / Shutterstock

Ono što je najvažnije, nova pravila imaju za cilj učiniti označavanje proizvoda jasnijim i vjerodostojnijim zabranom korištenja općih ekoloških tvrdnji poput "prijateljski za okoliš", "prirodno", "biorazgradivo", "klimatski neutralno" ili "eko" bez dokaza. Korištenje oznaka održivosti sada će također biti regulirano, s obzirom na zbrku uzrokovanu njihovim širenjem i neupotrebom usporednih podataka. U budućnosti će u EU biti dopuštene samo oznake održivosti koje se temelje na službenim shemama certificiranja ili koje su uspostavile javne vlasti.

Osim toga, direktiva će zabraniti tvrdnje da proizvod ima neutralan, smanjen ili pozitivan utjecaj na okoliš zbog programa kompenzacije emisija.

 

Trajnost u fokusu

 

Drugi važan cilj novog zakona je da se proizvođači i potrošači više fokusiraju na trajnost robe. Informacije o jamstvu ubuduće moraju biti vidljivije te će se izraditi nova, usklađena oznaka kako bi se više istaknula roba s produljenim jamstvenim rokom.

Nova pravila također će zabraniti neutemeljene tvrdnje o trajnosti (na primjer, tvrdnje da će perilica trajati 5000 ciklusa pranja ako to nije točno u normalnim uvjetima), pozive na zamjenu potrošnog materijala prije nego što je to nužno (čest slučaj s tintom za pisač, za primjer) i predstavljanje robe kao popravljive kada to nije. Direktiva sada treba dobiti i konačno odobrenje Vijeća, nakon čega će biti objavljena u Službenom listu, a zemlje članice će imati 24 mjeseca da je prenesu u nacionalno zakonodavstvo.

 

TAGOVI