Vjerojatnost da požar zahvati kućni sustav za pohranu energije (HSS) 50 je puta manja nego kod općeg požara u kući i 18 puta manja nego kod vozila s motorima s unutarnjim izgaranjem (ICE), pokazalo je novi istraživanje provedeno u Njemačkoj.
Istraživači su analizirali požare koji su se dogodili u HSS-ovima u usporedbi s drugim uobičajenim požarima, poput onih u fotonaponskim (PV) sustavima, električnim vozilima (EV), ICE vozilima, općim požarima u kućama te požarima uzrokovanim kućanskim aparatima. Vjerojatnost električnog požara u kućanstvima po godini izračunata je na temelju ukupnog broja stambenih objekata u Njemačkoj.
Znanstveni podaci o požarima koji uključuju HSS-ove trenutačno nisu dostupni u Njemačkoj, objasnili su istraživači, što ih je navelo da koriste web-alate poput Talkwalker i Neticle/Youscan za prikupljanje informacija iz lokalnih medija i izvješća vatrogasnih postrojbi dostupnih na internetu.
"Kako bismo osigurali pouzdanost identificiranih incidenata, svako pronađeno izvješće prolazi postupak provjere unakrsnim referenciranjem s neovisnim izvorima, poput različitih novinskih članaka,“ naveli su. „Uz to, za svaki se slučaj provodi temeljita provjera kako bi se utvrdilo je li požar doista uzrokovan HSS-om.“
Upozorili su, međutim, da je prikupljanje podataka donekle otežano strogim njemačkim standardima privatnosti i neujednačenim praksama prikupljanja podataka na razini vlasti.
Vjerojatnost požara niža, ali opasnost je veća
Njihova analiza pokazala je da se u 2022. godini dogodilo šest požara povezanih s HSS-ovima, dok ih je u 2023. bilo 32. Većina slučajeva zabilježena je u Bavarskoj i Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, regijama s najviše instaliranih PV sustava u zemlji. Na kraju 2023. godine u Njemačkoj je bilo instalirano oko 820.000 HSS-ova.
Znanstvenici su izračunali da je godišnja vjerojatnost požara HSS-a 0,005 posto, što je otprilike na istoj razini kao i požar sušilice za rublje, koji iznosi 0,0037 posto. Vjerojatnost požara u PV sustavu iznosila je 0,0014 posto. „Samo je vjerojatnost požara u rashladnim uređajima (0,0012 posto) četiri puta manja nego kod HSS-a,“ dodali su.
Unatoč tim brojkama, autori studije upozorili su da požari HSS-ova mogu biti opasniji od, primjerice, požara sušilica za rublje.
"Za razliku od kućanskih uređaja, HSS-ovi sadrže pohranjenu električnu energiju, što može dovesti do termalnog bijega, požara visoke temperature i potencijalno opasnih emisija plinova,“ naveli su. „Ova temeljna razlika znači da, iako je vjerojatnost požara HSS-a manja nego kod općeg kućnog požara, moguće posljedice mogu biti ozbiljnije.“
Njihovi nalazi objavljeni su u studiji „Kvantitativna procjena vjerojatnosti požara kod kućnih sustava za pohranu energije u usporedbi s općim požarima u kućama u Njemačkoj i drugim požarima povezanim s baterijama,“ objavljenoj u časopisu Journal of Energy Storage.