Ukupna vrijednost ulaganja u projekte koje je provela ili potaknula Regionalna energetsko-klimatska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) u Karlovačkoj, Krapinsko-zagorskoj i Zagrebačkoj županiji te Gradu Zagrebu u proteklih 15 godina dosegnula je oko 500 milijuna eura.
Na obilježavanju 15. rođendana te agencije koje je održano danas u Zagrebu, ravnatelj REGEA-e Julije Domac je izjavio kako je ona u tom razdoblju pokazala kako Hrvatska može i mora biti uspješna te da je riječ o konceptu gdje struka surađuje s politikom. Dodao je kako smatra da su oni energetski projekti koji imaju kontinuitet i oko kojih postoji konsenzus zapravo dobitna kombinacija "i traju dulje od političkog mandata".
Prvi čovjek REGEA-e nastavio je kako je energija danas ključna tema. K tomu, kazao je kako je energija - koja je jamac sigurnosti jedne države - najskuplja kad je nema.
Hrvatska je, drži, jako izložena i klimatskim promjenama, a agencija i na te izazove daje odgovore.
Sunce za škole
Željko Kolar, župan Krapinsko-zagorske županije, izjavio je kako je ta županija s REGEA-om pripremala i učila o projektima koji su promijenili energetsku sliku KZŽ-a. Tako smo prvi organizirano provodili energetsku obnovu škola i, primjerice, koristili ESCO (Energy Service Company) model financiranja.
On je najavio kako KZŽ želi biti prva županija u Hrvatskoj koja će uvjetovati postavljanje nekog od obnovljivih izvora na zgrade javne namjene i višestambene zgrade. "Jedan od meni najdražih projekata koji slijedi je svakako postavljanje solarnih modula na 57 škola", naglasio je.
Martina Furdek Hajdin, županica Karlovačke županije, kazala je kako je, uz 84 ostvarena projekta, pred tom jedinicom područne samouprave još mnogo posla.
Među ostvarenim projektima je istaknula sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća, uvođenje dizalice topline i sunčane elektrane u karlovački dječji vrtić te ugradnju kotlovnice na biomasu u Srednjoj školi Duga Resa. Također, napomenula je, Karlovac se želi grijati na obnovljive izvore te koristiti geotermalnu energiju za potrebe toplinarskog sustava.
Nogometni stadion
Damir Tomljenović, zamjenik župana Zagrebačke županije, istaknuo je kako je županija u suradnji s REGEA-om još 2010. napravila energetsku bilancu. Također, kazao je, dosad je u toj županiji obnovljeno 74 objekta javne namjene. "Osim energetskih ušteda, tako smo uspjeli zaštiti okoliš i smanjiti emisiju stakleničkih plinova", izjavio je, dodavši kako je Zagrebačka županija objedinila i javnu nabavu energenata te tako uspjela uštedjeti bitna financijska sredstva.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević je rekao kako Grad ima 340 ustanova te da je REGEA jedna od strateških. "U Zagrebu je bilo više potencijala za korištenjem REGEA-e. Nadam se kako se to može nadoknaditi", izjavio je.
Među projektima koji to mogu učiniti je energetska obnova više od tisuću zagrebačkih javnih zgrada te, među ostalim, gradnja nogometnog stadiona u Kranjčevićevoj ulici koji bi trebao imati solarne module na krovu i vertikalne vrtove. "Uglavnom, sve kapitalne investicije u Zagrebu želimo učiniti energetski održivima", zaključio je.