Baltičke zemlje odvajaju se od ruske elektroenergetske mreže

Autor: N. D. Objavljeno: 07.02.2025. 🕜 15:29 Lokacija: Vilnius (Litva)
  • Pogled na Rigu, glavni grad Latvije (izvornik: Milan Zmatlo from Stock, 2023.)

• Riga, Latvija, Baltičke zemlje
    Izvor: Milan Zmatlo from Stock

Tri postsovjetske 'susjede' priključuju se u europske mreže

U subotu 8. veljače Litva, Latvija i Estonija deset mjeseci prije roka odspojit će se s ruske elektroenergetske mreže. Taj je potez samo simboličan jer tri zemlje nisu kupovale rusku ili bjelorusku struju  od svibnja 2022., tako da korisnici ne bi trebali primijetiti nikakvu razliku ili imati poremećaje.

Kako bi ojačale svoje elektroenergetske sustave, baltičke zemlje polako se povezuju na zajednički sustav sinkrone mreže kontinentalne Europe, drugu najveću sinkroniziranu mrežu na svijetu nakon Kine. One će biti posljednje zemlje EU koje će se pridružiti sustavu, koji također uključuje Tursku, Ukrajinu i Moldaviju.

Više od pet desetljeća baltičke su države bile satelitske države bivšeg Sovjetskog Saveza. Povijesna anomalija iz ovih vremena je zajednička električna mreža zvana BRELL. Mreža za prijenos električne energije povezuje elektroenergetske sustave Rusije — uključujući njenu ekklavu Kalinjingrad — Bjelorusiju i tri baltičke zemlje. Naziv "BRELL" dolazi od inicijala ovih zemalja.

Kaspars Melnis, latvijski ministar za klimu i energiju, kaže da su baltičke zemlje "malo tržište za električnu energiju", tako da se projekt isključenja odnosi na "obranu, energetsku sigurnost, neovisnost i gospodarstvo". Nedavni događaji u Ukrajini pokazali su da je "odluka o gašenju bila ispravna", rekao je za DW.

 
Bez utjecaja na cijene

 

Melnis ne očekuje da će napuštanje sustava BRELL utjecati na cijene električne energije. Ako ništa drugo, novi obnovljivi izvori energije koji uskoro dolaze na mrežu mogli bi značiti niže cijene do kraja godine, rekao je. Glavna veza Baltika sa sinkronom mrežom EU-a kontinentalne Europe bit će preko nadzemnog dalekovoda LitPol Link koji povezuje Poljsku i Litvu, koje dijele zajedničku granicu.

Tri zemlje povezane su sa skandinavskim tržištem električne energije koje je tržište za sebe. Litva ima podmorsku vezu sa Švedskom koja se zove NordBalt, dok Estonija ima dvije izravne podmorske veze s Finskom — Estlink 1 i Estlink 2 — s završetkom treće veze koja se očekuje do 2035. godine.

Međutim, kabel Estlink 2 oštećen je sidrenjem u prosincu prošle godine što je drastično smanjilo kapacitet između Estonije i Finske. Dan nakon incidenta, Europska komisija objavila je priopćenje u kojem se kaže da je uključeni brod dio ruske flote plovila u sjeni.

TAGOVI