Ćorić: Pratimo tržište naftnih derivata i ako treba, reagirat ćemo

Autor: N.D. Objavljeno: 15.12.2021. 🕜 08:15 Lokacija: Zagreb

Vlada neće pasivno čekati novi porast cijena naftnih derivata

Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić u izjavi za medije govorio je o nekoliko bitnih tema - cijenama goriva, skladištenju nuklearnog otpada u vojarni Čerkezovac na Trgovskoj gori i o porastu cijena i inflaciji. Vezano za najnoviji veliki porast cijena goriva ovoga tjedna Ćorić je rekao da će kretanje cijena na mediteranskom tržištu derivata biti referentno za cijene idućeg tjedna te da Vlada pažljivo prati trendove i ako dođe do značajnije eskalacije, bit će i reakcije eventualno do idućeg utorka. 

Nuklearni otpad

Vezano za skladištenje nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, Ćorić je rekao da je BiH formirala stručni tim s kojim su hrvatski stručnjaci u kontaktu i voljni su im po potrebi predočiti nalaze svog istraživanja. "Hrvatska će se voditi najvišim ekološkim, okolinšnim i sigurnosnim standardima, ne zbog građana koji se nalaze s druge strane granice, nego zbog naših građana, a samim tim i njihovih susjeda. Ne postoji nikakav način da ovaj proces bude kompromitiran, jer želimo uz najviše standarde izgraditi objekt koji neće služiti samo za skladištenje otpada iz NE Krško, nego i drugih frakcija tog otpada koji se u ovom trenu nalaze širom države", rekao je Ćorić. 

Ministar je govorio i o rastućoj inflaciji uslijed drastičnog porasta cijene energenata te rekao da se očekuje rast inflacije u zemlji i u EU te da se očekuje da će se rast cijena energije nekako "ispuhati" u narednim mjesecima, odnosno u proljeće 2022. zbog smirivanja tenzija na tržištu ugljikovodika.

TAGOVI