ExxonMobil dovršio je prodaju rafinerije Fos-sur-Mer u Francuskoj, svog jedinog prerađivačkog pogona u mediteranskoj regiji, konzorciju Rhône Energies, sastavljenom od Entare i Trafigure, objavljeno je u petak.
Ugovor uključuje terminale Toulouse i Villette-de-Vienne, kojima upravlja Exxonova lokalna jedinica Esso. Konzorcij se obvezao na dugoročni ugovor s tvrtkom Esso SAF kako bi nastavio opskrbljivati svoje downstream poslovanje u regiji.
S prodajom rafinerije kapaciteta 140.000 barela dnevno, Exxon tako smanjuje svoj ukupni kapacitet rafiniranja u Europi na oko 1,1 milijun bpd, prema procjenama koje je sastavio Bloomberg. Ipak, Exxon ostaje drugi najveći nositelj rafinerijskog kapaciteta u sjeverozapadnoj Europi, nakon francuskog TotalEnergiesa.
Exxon je također blizu prodaje svojih 25% udjela u njemačkoj rafineriji, MiRO Mineraloelraffinerie Oberrhein GmbH.
Prošle godine, Exxon je pristao prodati svoj udio u MiRO, drugoj najvećoj rafineriji u Njemačkoj, Alcmeneu, podružnici u potpunom vlasništvu Liwathon grupe, koja je specijalizirana za trgovinu naftom. Međutim, posao još nije završen.
Trgovci u velikom shoppingu
Trgovačke kuće koje trguju naftom počele su kupovati rafinerije od naftnih multinacionalki, koje se odriču sporednih downstream kapaciteta kako bi smanjile emisije i usredotočio se na ključna područja rasta u upstreamu.
Nakon dvije godine iznimne dobiti 2022. i 2023., najveći svjetski neovisni trgovci žele proširiti svoj doseg i ponovno uložiti dio novca, uključujući u rafinerije.
Vitol grupa je, primjerice, prošle godine potpisala ugovor o kupnji 35 % rafinerije Saras u Italiji nakon dogovora s članovima obitelji Moratti.
Glencore se također našao na popisu najvećih trgovaca naftom koji kupuju rafinerije od Big Oila. U svibnju je Shell postigao dogovor o prodaji svojih rafinerskih i kemijskih sredstava u Singapuru tvrtki CAPGC Pte. Ltd., joint venture tvrtka između Chandra Asri Capitala i Glencore Asian Holdingsa.